Asset 1SWN

یوناما: گفت‌وگوهای صلح نتوانسته تلفات غیرنظامیان را کاهش دهد

UNAMA 0

یوناما می‌گوید، گفت‌وگوهای صلح نتوانسته سبب کاهش تلفات غیرنظامیان شود.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در گزارش تازه‌‌‌‌یی که امروز (سه‌شنبه، ۶ عقرب/آبان) نشر کرده‌ می‌‌‌گوید که در نُه ماه نخست سال جاری میلادی، ۵ هزار و ۹۳۹  غیرنظامی در جنگ افغانستان کشته و زخمی شده‌‌اند که از این میان ۲۱۱۷ تن جان باخته و ۳۸۲۲ تن هم زخم برداشته‌اند.

در این گزارش آمده است که این رقم کاهش ۳۰ درصدی تلفات را نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. به گزارش یوناما، پس از سال ۲۰۱۲، این نخستین باری‌ست که تلفات غیرنظامیان به گونۀ چشم‌گیر کاهش یافته است.

یوناما علت کاهش این تلفات را، کاهش حملات نیروهای مسلح ضد دولتی و کاهش حملات هوایی نیروهای بین المللی از ماه مارچ ۲۰۲۰ خوانده است.

در گزارش یوناما مشخص شده است که ۳۸ درصد تلفات غیرنظامیان به دلیل درگیری‌های زمینی، ۲۹ درصد حملات مشترک، ۱۶ درصد حملات هدفمند، ۸ درصد حملات هوایی، ۵ درصد بقایای مواد منفجرۀ جنگ و ۴ درصد این افراد به دلایل دیگر کشته شده‌اند.

در گزارش یوناما طالبان عامل ۴۵ درصد این تلفات گفته شده‌اند. هم‌چنان ۲۳ درصد غیرنظامیان توسط نیروهای امنیتی افغانستان، ۲ درصد توسط حملات نیروهای بین‌المللی، ۷ درصد توسط داعش، ۷ درصد توسط عناصر ضد دولتی نامشحص، ۱ درصد توسط نیروهای نامشخص حامی دولت و ۱۴ درصد دیگر از سوی گروه‌های نامعلوم کشته شده‌اند.

براساس گزارش یوناما، ۳۱ درصد تلفات غیرنظامیان را کودکان و ۱۳ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهد.

بنابر گزارش یوناما، بیشترین تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه نخست سال جاری، در ولایت‌های بلخ، سمنگان، جوزجان، بدخشان، غور، کاپیسا، لوگر، خوست و بامیان بوده است.

با وجود این‌که گزارش تازۀ یوناما نشان دهندۀ ۴۷ درصد کاهش تلفات کودکان در زمان مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد، اما به گفتۀ این نهاد، افغانستان هنوز هم یکی از مرگبارترین کشورها برای کودکان است.

یوناما از کاهش تلفات غیرنظامیان استقبال می‌کند، اما تأکید می‌کند که برای محافظت کامل از غیرنظامیان در برابر آسیب‌ها، جنگ باید به گونۀ کامل متوقف شود.

در این حال، بربنیاد گزارش یوناما، تلفات غیرنظامیان پس از ۱۲ سپتامبر که گفت‌وگوهای صلح آغاز شده، تا ۳۰ سپتامبر آخرین روز گزارش تازۀ یوناما، افزایش یافته است.

یوناما از طرف‌های درگیر جنگ افغانستان می‌خواهد تا با استفاده از فرصتی که گفت‌وگوهای صلح فراهم کرده است، آتش‌بس را بپذیرند و به جنگ خاتمه دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام