مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گویند که در شش روز هفتۀ گذشته (از ۲۱ تا ۲۶ حمل/فروردین) ۳۹ غیرنظامی در چهار ولایت کشته شده‌اند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رئیس بخش رسانه‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که این‌شمار غیرنظامیان در ۱۲ روی‌داد ناشی از انفجار ماین‌های مغناطیسی و کنار جاده‌یی و حمله‌های مسلحانه در ولایت‌های فراه، پروان، ننگرهار و کندهار کشته شده‌اند.

به گفتۀ آقای فرهنگ، در میان کشته‌شده‌گان چهار زن و هشت کودک نیز شامل‌اند. رئیس بخش رسانه‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌افزاید که در این روی‌دادها ۴۰ غیرنظامی دیگر از جمله ۴ زن و ۱۷ کودک نیز زخمی شده‌اند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با پخش اعلامیه‌یی گفته است که عاملان این روی‌دادها گروه طالبان و افراد ناشناس بوده‌اند. این کمیسیون خواهان برقراری آتش‌بس فوری و رسیده‌گی به امور مورد نزاع از طریق گفت‌وگو به هدف دست‌یابی به صلح عادلانه و پایدار شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر وضعیت کنونی در کشور را بسیار نگران‌کننده خوانده است. این نهاد تأکید کرده است: «جنگ جز به کشتار و ویرانی بیش‌تر نمی‌انجامد و برنده ندارد.»

این در حالی‌ست که هم‌زمان با فرارسیدن رمضان، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور خواهان برقراری آتش‌بس در کشور شده و از طالبان خواسته بود که به خواست برحق مردم مبنی بر آتش‌بس دایمی، لبیک بگویند. طالبان هنوز به این خواست‌ها پاسخی نداده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: