ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی گفته که وزارت معارف به‌دنبال بازگشایی همه صنف‌های درسی به‌روی دختران و زنان در سال جدید خورشیدی است.

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس، تأکید کرده که امارت اسلامی امیدوار است بتواند تمام مکتب‌های دخترانه را سال آینده بازگشایی کند. به گفتۀ مجاهد، آموزش برای دختران و زنان به «مسألۀ ظرفیت» وابسته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی افزوده که دختران و پسران باید به‌طور کامل در صنف‌های درسی جدا شوند. او تصریح کرده که بزرگ‌ترین مانع، یافتن یا ساختن خوابگاه‌های کافی برای دانش‌آموزان دختر است.

مجاهد هم‌چنان گفته که در منطقه‌های پرجمیعت، داشتن صنف‌های درسی جداگانه برای دختران و پسران کافی نیست و نیاز به ساختمان‌های جداگانه است.

این گفته‌ها در حالی مطرح شده است که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، تمام مکتب‌ها به‌روی دختران بسته شد. پس از حدود یک ماه تنها دانش‌آموزان دختر از صنف اول تا ششم اجازۀ حضور در صنف‌های درسی را یافتند و در برخی از ولایت‌ها هم صنف‌های درسی دختران بالاتر از صنف ششم پس از گفت‌وگوهای باشنده‌گان با مسئولان امارت اسلامی بازگشایی شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این اقدام امارت اسلامی واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است، اما مقام‌های امارت اسلامی هم‌واره تأکید کرده‌اند که به دختران اجازۀ آموزش را در چارچوب «شریعت اسلامی» می‌دهند و روی طرح‌هایی برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه کار می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: