نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا در افغانستان، امروز (سه‌شنبه، سیزدهم میزان/مهر) با پخش توییتی به‌مناسبت روز جهانی معلم، گفته که دست‌رسی برابر دختران و پسران به آموزش، برای ایجاد یک جامعۀ پایدار و مرفه در افغانستان حیاتی‌ست.

نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا در افغانستان افزوده است که آموزگاران در این کشور بدون دریافت هیچ حقوقی برای دانش‌آموزان تدریس می‌کنند. این نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا، آموزگاران افغانستان را الهام‌بخش توصیف کرده و روز جهانی معلم را به آنان تبریک گفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از آموزگاران در پایتخت هم‌زمان با روز جهانی معلم، با ابراز نگرانی خواهان پرداخت معاش‌های‌شان و بازگشایی مکتب‌های دخترانه از صنف‌های هفتم تا دوازدهم‌ از سوی امارت اسلامی‌اند که با به قدرت‌رسیدن‌شان، هنوز دروازه‌های مکتب‌ها به‌روی این دختران باز نشده است و در بی‌سرنوشتی به‌سر می‌برند.

این آموزگاران می‌گویند که اگر مسئولان امارت اسلامی توجه جدی به دانش‌آموزان دختر نکنند، نظام معارف کشور ناقص خواهد بود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که با گذشت ۱۷ روز از آغاز مکتب‌ها در کشور، به دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف هفتم، هنوز اجازۀ رفتن به مکتب از سوی امارت اسلامی داده نشده است.

با این حال، بلال کریمی، عضو کمیسیون فرهنگی امارت اسلامی در پاسخ به خواست آموزگاران مکتب‌ها می‌گوید که کار روی پرداخت معاش‌های آنان جریان دارد و در آیندۀ نزدیک پرداخت خواهد شد. او می‌افزاید، مکتب‌های دخترانه پس از ایجاد یک کارشیوه‌یی که مطابق شریعت اسلامی باشد، آغاز می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: