وزارت معارف طالبان با نشر اعلامیه‌یی از دانش‌آموزان پسر صنف شش به بالا خواسته است که سر از امروز شنبه سر صنف‌های خود حاضر باشند، اما در مورد سرنوشت دختران دانش‌آموز در این اعلامیه چیزی گفته نشده است.

نشر این اعلامیه واکنش دانش‌آموزان دختر را به همراه داشته است.

این دانش آموزان می‌گویند، تصمیم جدید وزارت معارف آنان را در بی‌سرنوشتی قرارداده  و به روند عادی آموزش نیز صدمه می‌زند.

آنان می‌گویند، طالبان باید به ادعاهای خود مبنی به حمایت از آموزش عمل کرده و به دختران اجازه دهند که همانند گذشته به مکتب بروند.

به گفتۀ این دانش‌آموزان، طالبان باید در تصمیم‌شان تجدید نظر کنند تا دختران نیز بتوانند مانند پسران درس بخوانند و مصدر خدمت به جامعه شوند.

در همین حال، آگاهان آموزش و پرورش نیز می‌گویند، برای پیشرفت آموزش و پرورش در کشور نیاز است تا دختران و پسران به‌گونۀ همسان آموزش ببینند.

صدیق پتمن، معین پیشین وزارت معارف و آگاه تعلیم و تربیه در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار می‌گوید، شرایط ادامۀ آموزش دختران به دلیل جدا بودن محیط آموزشی فراهم است و طالبان باید با فراهم کردن محیط مساعد به دختران نیز اجازه دهند تا به مکتب بروند.

به گفتۀ او، مکتب‌های دخترانه و پسرانه در سراسر کشور جداست و تدریس دختران نیز از سوی آموزگاران زن انجام می‌شود، به همین دلیل باید به دختران اجازه داده شود تا به آموزش‌شان ادامه دهند.

ادامۀ آموزش دختران در مکتب‌ها در حالی با ایجاد محدودیت از سوی طالبان مواجه شده است که در حکومت پیشین نیز دختران دانش آموز در قسمت محیط آموزشی با چالش‌های جدی مواجه بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: