با آغاز سال آموزشی ۱۴۰۰ خورشیدی، چالش‌های فراوانی فراراه دانش‌آموزان مکتب‌های کشور قرار گرفت. موج سوم ویروس کرونا در کشور گسترش یافت و در پی بحرانی‌ترشدن وضعیت، مکتب‌ها تا مدت نامعلومی تعطیل شدند.

پس از بهبود وضعیت کرونایی و کاهش آمار ویروس کرونا، مکتب‌ها به گونۀ تدریجی بازگشایی شدند و روند آموزش از سر گرفته شد. پس از برداشته‌شدن محدودیت‌ها در اثر کرونا، تسلط کامل امارت اسلامی بر کشور مجدداً نظام آموزشی را آسیب زد و مکتب‌ها برای بار دوم به تعطیلی رفت.

یک ماه پس از تسلط امارت اسلامی بر کشور، وزارت معارف با پخش اعلامیه‌یی از همۀ دانش‌آموزان خواست که دوباره به مکتب‌ها بازگردند، اما آنان سیاست جدید آموزشی را روی‌دست گرفتند و به دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم اجازۀ آموزش را ندادند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

تصمیم امارت اسلامی مبنی بر اجازه‌ندادن دختران به مکتب‌ها با واکنش‌های تند ملی و بین‌المللی روبه‌رو شد و در پی انتقادها از عمل‌کرد وزارت معارف، اکنون مسئولان امارت اسلامی می‌گویند که روی طرحی برای بازگشت دوبارۀ دانش‌آموزان دختر به مکتب‌ها کار می‌کنند.

احمدالله وثیق، معاون سخنگوی امارت اسلامی، امروز در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی متعهد به ادامۀ آموزش دانش‌آموزان دختر است و پس از فراهم‌کردن محیط امن آموزشی از آنان خواسته می‌شود که به درس‌های‌شان ادامه دهند. آقای وثیق می‌گوید: «امید است که ام‌سال آغاز شود؛ چون کار روی طرح بازگشایی دوباره جریان دارد.»

این در حالی‌ست که در پی تصمیم وزارت معارف، دانش‌‌آموزان بارها نگرانی خود در این باره را بیان کرده‌اند. آنان خواهان تجدید نظر از سوی وزارت معارف شده و تأکید بر بازگشایی مجدد مکتب‌ها داشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: