دو روز پس از تصمیم وزارت معارف امارت اسلامی افغانستان مبنی بر دعودت‌نکردن دختران دانش‌آموز به مکتب‌ها، واکنش‌ها در برابر این تصمیم هنوز جریان دارد. مسئولان حزب موج تحول افغانستان می‌گویند که محروم‌کردن دختران از ادامۀ آموزش قابل پذیرش نیست و امارت اسلامی باید از این تصمیم خود بگذرد.

فوزیه کوفی، رئیس اجرایی حزب موج تحول افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که آموزگاران زن در مکتب‌ها باید دانش‌آموزان دختر را تشویق به ادامۀ آموزش و فرصت‌ها برای بازگشایی مکتب‌ها را فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بانو کوفی می‌افزاید، اکنون زمان آن فرا رسیده است که طالبان به دختران اجازۀ آموزش را بدهند و فضای مناسب آموزشی را برای آنان درنظر بگیرند. «خواهران عزیز به مکتب بروید و استادان گرامی به رسم اعتراض در کنار شاگردان خود قرار گرفته و برادران عزیز امروز فرصتی‌ست که شما ادعای خود را برای این‌که ما دیگر به ظلم، عقب‌گرد و  و حشت برنمی‌گردیم، ثابت کنید.»

در همین حال، شماری از فعالان حقوق زنان نیز به این باور اند که طالبان با دعوت‌نکردن دختران برای ادامۀ آموزش، در پی گروگان‌گیری آنان‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

ترنم سعیدی، فعال حقوق زنان در این برنامه می‌گوید که امارت اسلامی افغانستان با بدترکردن وضعیت دختران و زنان، تلاش دارد پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان در آمریکا را آزاد کند.

انتقادها از کارکردهای امارت اسلامی در برابر زنان و دانش‌آموزان دختر در حالی جریان دارد که سازمان نجات کودکان در تازه‌ترین گزارش خود گفته است اجازه‌ندادن دختران به مکتب نقض تکان‌دهندۀ حقوق بشر است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: