شماری از فعالان حقوق زنان امروز در یک گردهمایی اعتراضی در شهر کابل در واکنش به اعلام کابینۀ طالبان، ادعا می‌کنند که وزارت امور زنان از فهرست کابینه این گروه حذف شده است. زنان معترض می‌گویند که حذف وزارت امور زنان از سوی طالبان، قابل پذیرش نیست و آنان باید در این امر بازنگری کنند.

زینب اخلاقی، شرکت‌کنندۀ این گردهمایی می‌گوید که افزون بر حذف وزارت امور زنان، کابینۀ اعلام‌شده از سوی طالبان، همه‌شمول نیست.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

بانو اخلاقی می‌افزاید، «ما دی‌روز شاهد این بودیم که طالبان حکومت موقت خود را اعلام کردند، اما متأسفانه در آن زنان مشارکت نداشتند و وزارتی که مربوط زنان بود، حذف شد. آن‌ها با این کارشان نشان دادند که نه‌تنها به حکومت همه‌شمول به لحاظ قومیت و کثرت‌گرایی باور ندارند؛ بل‌که به حکومت همه‌شمول جنسیتی نیز بی‌باور اند. ما امروز این‌جا جمع شده‌ایم که نشان دهیم حکومتی که در آن زنان وجود نداشته باشند، قابل قبول نیست.»

زنان معترض می‌گویند که حذف وزارت امور زنان از سوی طالبان، قابل پذیرش نیست و آنان باید در این امر بازنگری کنند.

زهرا ماندگار، دیگر شرکت‌کنندۀ این گردهمایی نیز می‌گوید که حذف وزارت امور زنان مشروعیت حکومت جدید را زیر پرسش برده و باورمندی‌ها به چه‌گونه‌گی عمل‌کرد طالبان را زیر پرسش قرار می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما انعام‌الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که تشکیل وزارت امور زنان از بدنۀ کابینه حذف نشده است و کار روی آن جریان دارد.

یوناما: زنان در حکومت موقت طالبان شامل نیستند، صلح و ثبات بسته‌گی به حاکمیت فراگیر دارد

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: