سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه می‌گوید که نماینده‌گان آن کشور در صورت ایجاد دولت فراگیر از سوی طالبان، در مراسم تحلیف شرکت می‌کنند. آقای لاوروف روز گذشته گفته که روسیه دعوت‌نامه‌یی برای شرکت در مراسم تحلیف حکومت طالبان دریافت کرده است.

وزیر خارجۀ روسیه افزوده است، «ما می‌خواهیم از روند تشکیل دولتی حمایت کنیم که همه طیف‌های جامعۀ افغانستان، از جمله طالبان و دیگر اقوام غیرپشتون که هزاره‌ها، اوزبیک‌ها و تاجیک‌ها هستند را شامل باشد. تنها یک دولت فراگیر می‌تواند از انتقال استوار به زنده‌گی جدید اطمینان دهد.»

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

به گفتۀ سرگی لاوروف، روسیه از تشکیل و تضمین یک دولت فراگیر خوش‌حال می‌شود و در آن صورت، با دیگر کشورهای تأثیرگذار بر وضعیت افغانستان در این مراسم شرکت خواهد کرد. براساس برخی گزارش‌ها، طالبان از روسیه، چین، ایران، پاکستان، ترکیه و قطر دعوت کرده‌اند که در مراسم اعلام دولت جدیدشان شرکت کنند.

رهبران طالبان پیش از این گفته‌اند که برای ایجاد یک دولت فراگیر تلاش می‌کنند و همه ملیت‌های کشور در آن سهم خواهند داشت. هم‌زمان با این، چین نیز گفته است که از تشکیل یک دولت باز، فراگیر و گسترده و دارای سیاست‌های معتدل و محتاطانۀ داخلی و خارجی که با کشورهای همسایه در شرایط خوبی زنده‌گی کند، پشتی‌بانی می‌کند. این کشور اما دربارۀ دریافت دعوت‌نامه برای شرکت در مراسم تحلیف دولت جدید طالبان چیزی نگفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

لازم به یادآوری‌ست که براساس معلومات مقام‌های طالبان، قرار است دولت جدید در جریان روزهای آینده اعلام شود. پیش از این بیش‌تر کشورها گفته‌اند که با توجه به تشکیل و عمل‌کرد دولت طالبان، دربارۀ به رسمیت‌‌شناختن‌شان تصمیم خواهند گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: