Asset 1SWN

«مسکو از برگشت امارت طالبان پشتی‌بانی نمی‌کند»

EvK_8QEXMAkIeRB

وزیر خارجۀ روسیه می‌گوید که کشورش از امارت طالبان پشتی‌بانی نمی‌کند و برای کشیدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه نیاز به پیش‌رفت‌های لازم در گفت‌وگوهای صلح است.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه که برای بازدید سه روزه از مسکو به روسیه سفر کرده، با سرگی‌ لاوروف، همتای روسی‌اش دیدار کرده است. وزیران خارجۀ افغانستان و روسیه روز گذشته (جمعه، هشتم حوت/اسفند) نتیجۀ گفت‌وگوهای‌شان را در یک نشست خبری اعلام کردند.

دو طرف در این نشست خبری بر تقویت هم‌کاری‌های دو جانبه تأکید کردند و خواهان تقویت هم‌کاری‌ها برای تأمین صلح در افغانستان و گسترش روابط دو جانبه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شدند.

وزارت خارجۀ کشور ناوقت شب گذشته در رشته ‌توییت‌هایی اعلام کرد، وزیر خارجۀ روسیه گفته است که کشورش از برگشت امارت طالبان پشتی‌بانی نمی‌کند. روسیه در گذشته نیز گفته بود که از برگشت سلطۀ طالبان بر افغانستان پشتی‌بانی نمی‌کند. آقای لاوروف هم‌چنان گفته که بیرون‌کشیدن نام طالبان از فهرست سیاه نیازمند پیش‌رفت‌های لازم در گفت‌وگوهاست.

هرچند مسکو در مواقعی به گرمی از طالبان میزبانی کرده، اما وزیر خارجۀ این کشور می‌گوید که از برگشت نظام طالبانی پشتی‌بانی نمی‌کند.

محمدحنیف اتمر هم گفته که کابل همه تعهداتش را برای صلح عملی کرده است و انتظار دارد طالبان نیز تعهدات اساسی‌شان را مطابق به وعده پس از رهایی زندانیان‌شان برآورده کنند. وزیر خارجۀ کشور از موضع روسیه در مورد برگشت امارت طالبان و شرایط کشیدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه استقبال کرده است.

آقای اتمر گفته است که افغانستان و روسیه با تهدیدات مشترک روبه‎رو‌ اند و هر دو کشور باید از منابع مشترک خود برای رفع این تهدیدات استفاده کنند. او نیز پیام محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور را از طریق آقای لاوروف به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه سپرده است. وزیر خارجه گفته که محمداشرف غنی خواهان تحکیم و توسعۀ مناسبات میان دو دولت در عرصه‌‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی‌ست.

محور گفت‌وگوهای آقای اتمر با هم‌تای روسی‌اش هم‌کاری‌های دو جانبه در بخش‌های مبارزه با تروریسم، تندروی، قاچاق مواد مخدر و جنایت‌های سازمان‌یافته در منطقه بوده است. افغانستان و روسیه توافق کرده‌اند که روی یک نقشۀ راه جامع برای هم‌کاری‌های دو جانبه کار کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام