محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور می‌گوید که این وزارت روی سفر رئیس‌جمهور غنی با وزارت خارجۀ آمریکا کار می‌کند. آقای اتمر این گفته‌ها را امروز در یک نشست خبری در هرات مطرح کرد و گفت «این مفکوره وجود دارد که این سفر صورت گیرد.»

وزیر خارجه نشر خبرها مبنی بر این‌که سفر محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور براساس خواست آمریکا صورت می‌گیرد را بی‌بنیاد می‌خواند و تأکید می‌کند که این سفر براساس خواست دو طرف انجام خواهد شد. به گفتۀ او، هر دو طرف علاقه‌مندی به انجام این سفر نشان داده‌اند.

محمدحنیف اتمر تأکید می‌کند که هم‌اکنون وزارت خارجۀ افغانستان با وزارت خارجۀ آمریکا روی سفر محمداشرف غنی به این کشور کار می‌کند و در صورت پیش‌رفت در این زمینه، با رسانه‌ها همه‌گانی خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که تقاضای پی‌هم محمداشرف غنی برای سفر انفرادی به واشنگتن پذیرفته نشده است. براساس گزارش‌ها، درخواست رئیس‌جمهور برای سفر به آمریکا توسط سفارت افغانستان در این کشور به کنگره و کاخ سفید سپرده شده است.

محمداشرف غنی در این درخواست رسمی از کنگره و کاخ سفید تقاضا کرده بود که قصد دارد به تنهایی به آمریکا بیاید و با مقام‌های این کشور دیدار کند. احتمالا هدف او از این سفر، گفت‌وگو دربارۀ وضعیت افغانستان، موضوع‌های نظیر صلح و بیرون‌شدن سربازان خارجی از این کشور بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنانش از اظهارات اخیر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور دفاع می‌کند و می‌گوید: «مشاور امنیت ملی از نام دولت افغانستان در مورد قطع خون‌ریزی و پیش‌رفت در صلح تأکید کردند که این خواست مردم و دولت افغانستان است.»

آقای اتمر تأکید می‌کند که مردم و دولت افغانستان به خودی درک می‌کنند که بدون هم‌کاری پاکستان، قطع خون‌ریزی و پیش‌رفت در صلح ممکن نیست. او می‌گوید که هم‌کاری افغانستان با پاکستان حتمی و ضروری‌ست و نیاز است در هر حالت گفت‌وگو با پاکستان حفظ شود.

وزیر خارجه تأکید می‌کند هرگز اجازه نمی‌دهد که تنش‌های اخیر میان پاکستان و حمدالله محب، مانع هم‌کاری دو دولت شود.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این در حالی‌ست که چندی پیش شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در واکنش به اظهارات حمدالله محب از او خواست دربارۀ سخنانش تامل کرده و رفتارش را اصلاح کند. به‌دنبال این اظهارات وزیر خارجۀ پاکستان و نشر برخی گزارش‌ها دربارۀ قطع رابطۀ پاکستان با حمدالله محب، آقای محب گفت «قطع رابطۀ پاکستان با ما تأثیر چندانی ندارد؛ زیرا همین حالا رابطه خوب نیست.»

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور نیز گفته است: «چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطۀ خوب با پاکستان را ثابت کند؟ پاکستان به‌جای قطع رابطه با ما بهتر است رابطۀ‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: