حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور در پیوند به گزارشها دربارۀ قطع رابطۀ پاکستان با او میگوید که هنوز به‌طور رسمی این موضوع اطلاع داده نشده است. او اما می‌افزاید که از پاکستان توقع چنین عمل‌کرد غیردیپلماتیک نمی‌رود و اگر رسمی شود، مراجع دیپلماتیک پاسخ آن‌ را خواهند داد.

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور می‌افزاید: «قطع‌کردن رابطۀ پاکستان با ما چندان تأثیر ندارد؛ زیرا همین حالا رابطه خوب نیست. چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطۀ خوب با پاکستان را ثابت کند؟ به‌جای قطع رابطه با ما، بهتر است پاکستان رابطۀ‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.»

به گفتۀ حمدالله محب، مداخلۀ پاکستان در کشور پنهان نیست، اما این مسأله با هم‌کاری دیپلماتیک حل می‌شود. او می‌گوید: «ما می‌خواهیم که آنان به‌طور صادقانه از کشتن افغان‌ها دست بردارند. آنان همیشه وعده می‌کنند، اما هنوز آن را عملی نکرده‌اند. حالا همه می‌دانیم که در عقب این جنگ، دست کیست.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور پاکستان را متهم می‌کند که با گروه‌های تروریستی جهان رابطه دارد و در این باره کتاب‌های بسیاری نوشته شده است.

این در حالی‌ست که یک مقام ارشد دولت پاکستان به رسانه‌ها از توقف تماس‌های رسمی این کشور با حمدالله محب خبر داده و گفته است اسلام‌آباد پس از این هیچ‌گونه تعامل دو جانبه با مشاور امنیت ملی افغانستان نخواهد داشت.

در همین حال، آگاهان سیاسی پیامد این قطع تماس‌ها را بر روابط سیاسی دو کشور و روند صلح افغانستان جدی می‌دانند و می‌گویند که در صورت هم‌کاری‌نکردن پاکستان به‌عنوان طرف مهم روند صلح افغانستان، ممکن است تأثیرات منفی بر روند صلح بگذارد و این روند را به بن‌بست بکشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آصف آشنا، آگاه سیاسی اظهارات تند مقام‌های دولتی را غیردیپلماتیک می‌خواند و می‌گوید که در صورت هم‌کاری‌نکردن پاکستان، روند صلح افغانستان به نتیجه نمی‌رسد.

در عین حال، شماری از آگاهان امور به این باور اند که سیاست پاکستان در هر حالتی تغییرپذیر نیست و رابطه با فرد نمی‌تواند موضع آنان را در پشتی‌بانی از طالبان متأثر کند. آگاهان امور می‌گویند که اظهارات غیردیپلماتیک مقام‌های دولتی و دنبال‌کردن بحث‌های سلیقه‌یی و شخصی تا منافع ملی می‌تواند پیامدهای منفی به کشور در پی داشته باشد.

حمدالله محب در ۲۳ ثور ام‌سال در جریان سفرش به ولایت ننگرهار به انتقاد تند از پاکستان پرداخته و گفته بود که پاکستان با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب، در صدد گسترش مرزهایش در داخل افغانستان است. او هم‌چنان گفته بود که پاکستان هیچ چیز از عزت و افتخار ندارد و اقوام پاکستان به‌شمول پشتون‌ها و بلوچ‌ها معترض هستند و حقوق‌شان را می‌خواهند.

وزارت خارجۀ پاکستان در پی این اظهارات سفیر افغانستان در پاکستان را فراخوانده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: