محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور امروز (پنج‌شنبه، دوم ثور/اردیبهشت) هنگام سخن‌رانی‌اش در نشستی در کندهار خطاب به پاکستان می‌گوید که اگر این کشور در برقراری صلح با افغانستان هم‌کاری صادقانه نکند، به سطح جهانی منزوی خواهد شد؛ زیرا به گفتۀ او، با بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، نقش پاکستان هم کاهش می‌یابد.

محمداشرف غنی تأکید می‌کند که حفظ نظام جمهوریت مهم است و اجازه نمی‌دهد فصل جمهوریت نیمه‌تمام بماند. او می‌گوید: «اجازه نمی‌دهم که فصل جمهوریت نیمه‌تمام شود. نیروهای خارجی بیرون می‌شوند و تعهد ما این است که باعزت آنان را رخصت کنیم؛ چون آنان ما را کمک کرده‌اند.»

آقای غنی در پیوند به بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان می‌افزاید که اکنون آنان می‌روند و دولت افغانستان از بیرون‌شدن‌شان استقبال می‌کند. رئیس‌جمهور غنی می‌گوید، به کندهار سفر کرده تا مطمین شود که هیچ اتفاق ناگواری با بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان در کشور به‌ویژه این ولایت نمی‌افتد. او تأکید می‌کند که نیروهای امنیتی و دفاعی از خاک کشور حفاظت کرده و پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی نیز حفاظت خواهند کرد.

محمداشرف غنی با اشاره به بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان و در خطاب به طالبان می‌گوید که دیگر به‌خاطر ادامۀ جنگ‌شان دلیلی وجود ندارد. او از طالبان می‌خواهد که بیایند و با همت افغانی، وحدت، اراده و درک در آبادی افغانستان سهم بگیرند. رئیس‌جمهور بار دیگر از طالبان می‌خواهد که با هیأت دولت افغانستان در میز گفت‌وگو بنشینند.

در همین حال، امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور جنگ جاری در کشور را بی‌گانه می‌داند و می‌گوید که پاکستان همه‌ساله ۱۰ تا ۲۰ هزار تُن مواد خالص ساخت ماین را به طالبان می‌دهد. به گفتۀ او، شهروندان افغانستان باید دست‌به‌دست هم دهند و در برابر هر دشمنی ایستاد شوند.

از سویی هم، انفجاری در نزدیکی نشست رئیس‌جمهور در کندهار رخ داد. جمال‌ناصر بارکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کندهار به سلام‌وطندار می‌گوید، در نزدیکی نشست رئیس‌جمهور یک بالون گاز انفجار کرد که تلفات در پی نداشت.

اما یک منبع امنیتی به سلام‌وطندار می‌گوید، یک کودک که می‌خواست ماین را انتقال دهد، هنگام انتقال، ماین انفجار کرده و دو پایش را از دست داده است. مسئولیت این انفجار را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته است.

رئیس‌جمهور غنی در سفرش به کندهار شفاخانۀ ۲۰۰ بستر «مهمند» را نیز افتتاح کرد و آن را همانند بند کمال‌خان افتخار همه کشور دانست.  رئیس‌جمهور غنی صبح امروز در رأس یک هیأت عالی‌رتبۀ دولتی به کندهار رفت. هدف از سفر او بررسی وضعیت عمومی این ولایت گفته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: