قرار بود نشست استانبول با حضور نماینده‌گان شماری از کشورهای منطقه و جهان در پیوند به صلح افغانستان در ۲۴ اپریل ام‌سال برگزار شود، اما در چند قدمی برگزاری این نشست گفته می‌شود که این نشست به پس از عید رمضان موکول شده است.

کشورهای ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد با پخش اعلامیۀ مشترک گفته‌اند نشست استانبول با درنظرداشت پیش‌رفت‌های اخیر و پس از رای‌زنی‌های همه‌جانبه با طرف‌ها، تا زمانی که شرایط مطلوب برای پیش‌رفت معنادار فراهم نشود، به تأخیر افتاده است.

شماری از آگاهان روابط بین‌الملل می‌گویند که طالبان با شرکت‌نکردن‌شان در نشست استانبول در تلاش منزوی‌ساختن رئیس‌جمهور غنی هستند تا سرانجام استعفا دهد. به گفتۀ آنان، طالبان رقابت جدی پنهانی با شاخۀ قومی حکومت در نظام دارند که تا حل این معضل حاضر به گفت‌وگو نخواهند شد.

طارق فرهادی، آگاه روابط بین‌الملل به سلام‌وطندار می‌گوید: «طالبان زمانی به مذاکره حاضر می‌شوند که قشون خارجی نباشد، حکومت ضعیف شده باشد، آن‌زمان با برخی از رهبران طالبان روابط‌شان را محکم کرده می‌باشند و در آن‌زمان می‌گویند ما در نشست سراسری زمانی می‌آییم که رئیس‌جمهور استعفا بدهد.»

باقر محسنی، دیگر آگاه روابط بین‌الملل نیز می‌گوید: «مذاکرات پنهان و چانه‌زنی‌های طالبان تا زمانی که آقای غنی وادار به استعفا شود، ادامه خواهد داشت و استعفای آقای غنی میدان مانور را برای طالبان بیش‌تر می‌سازد.»

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس می‌گوید که مردم افغانستان به نشست استانبول امیدوار بودند، اما این نشست بنابر دلایل غیرقابل پیش‌بینی به تأخیر افتاده است. او خطاب به طالبان می‌گوید که نشست استانبول یک فرصت است و نباید از دست برود.

از سویی هم، سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح دلیل تأخیر نشست استانبول را علاقه‌مندی‌نداشتن طالبان برای گفت‌وگوها اعلام کرد. وزیر دولت در امور صلح امروز در نشست عمومی مجلس نماینده‌گان می‌گوید که دولت افغانستان در هر زمان آمادۀ گفت‌وگو و شرکت در نشست استانبول است.

سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح دلیل تأخیر نشست استانبول را علاقه‌مندی‌نداشتن طالبان برای گفت‌وگوها اعلام کرد.

آقای نادری می‌افزاید که نشست استانبول برای سه بار به تعویق افتاده و دلیل آن نیز آماده‌گی‌نداشتن حوزۀ جمهوریت نبوده است. وزیر دولت در امور صلح تأکید می‌کند که طالبان نسبت به گفت‌وگوها بی‌علاقه‌اند و به همین دلیل نشست استانبول به تأخیر افتاده است.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منبع آگاه از گفت‌وگوهای صلح گزارش داد که دلیل تأخیر در آغاز گفت‌وگوها شرکت‌‌نکردن طالبان است. خواستیم دربارۀ چه‌گونه‌گی شرکت‌کردن و شرکت‌نکردن نماینده‌گان طالبان در نشست استانبول دیدگاه این گروه را نیز داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

نشست استانبول از مهم‌ترین نشست‌ها پیرامون صلح و آیندۀ افغانستان گفته می‌شود و قرار است مطابق به انتظار جامعۀ جهانی طالبان و دولت افغانستان در این نشست روی پایان جنگ و تشکیل دولت انتقالی صلح به توافق برسند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: