جمعه‌خان همدرد، رئیس اتحاد شوراهای حزب اسلامی افغانستان امروز (سه‌شنبه، سی‌ویکم حمل/فروردین) در یک نشست خبری‌ در کابل می‌گوید که حکومت افغانستان نتوانسته است طرح واحدی را برای نشست استانبول آماده کند. به گفتۀ رئیس اتحاد شوراهای حزب اسلامی افغانستان، طرح ارایه‌شده از سوی کمیتۀ توحید شورای عالی مصالحۀ ملی همه‌شمول نیست و در این زمینه با احزاب سیاسی رای‌زنی صورت نگرفته است.

او می‌گوید: «با وجود این‌که از سوی جناح‌های مختلف طرح‌های معتدد صلح ارایه شده است؛ ولی تاکنون حکومت افغانستان، شورای عالی مصالحۀ ملی و جریان‌های متعدد سیاسی فاقد طرح واحد مصالحه بوده و نتوانسته‌اند یک طرح واحد ملی و همه‌شمول ارایه کنند.»

آقای همدرد می‌افزاید، در صورتی‌ که حکومت با طرح واحد و همه‌شمول در نشست استانبول حضور نیابد، بیم آن می‌رود که این نشست به نتیجۀ مطلوب نرسد.

اما فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که پیش‌نویس ارایه‌شده از سوی این شورا واحد و همه‌شمول بوده و در آن دیدگاه تمام احزاب سیاسی درنظر گرفته شده است. او می‌گوید: «آماده‌گی‌های ما برای حضور در نشست استانبول گرفته شده است و ما در پی آن هستیم که با یک طرح واحد در این نشست حضور داشته و طرح خود را ارایه کنیم.»

بر بنیاد گزارش‌ها، قرار است چهار روز بعد (در ۲۴ اپریل) نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان میان حکومت افغانستان و گروه طالبان در این شهر ترکیه برگزار شود. شورای عالی مصالحۀ ملی که مسئولیت تهیۀ طرح صلح افغانستان برای این نشست را برعهده داشت، در ۱۱ اپریل آن را نهایی کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: