پس از اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی مبنی بر تأخیر چند ماهه در زمان خروج نظامیان این کشور از افغانستان، طالبان هشدار دادند که تا زمان خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان در هیچ نشستی پیرامون صلح افغانستان شرکت نمی‌کنند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در واکنش به این اظهارات امروز (شنبه، بیست‌وهشتم حمل/فروردین) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که طالبان اگر اراده‌یی برای صلح و پایان جنگ دارند، باید با نشست‌های بین‌الافغانی مقاطعه نکنند. او خطاب به طالبان می‌افزاید، در صورتی که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی را تحریم کنند، در کنار این‌که هیچ سودی نخواهند کرد؛ بل در برابر جهان و مردم افغانستان قرار خواهند گرفت.

به گفتۀ رهبر حزب اسلامی، جناحی که خود و ایستاده‌گی‌اش را برحق می‌داند، هیچ‌گاهی از گفت‌وگو و صلح اجتناب نمی‌کند. گلبدین حکمتیار می‌گوید: «کسی که خود را بر حق می‌داند و برای موضع و موقف خود دلایل قوی دارد، او از گفت‌وگو  با هیچ کسی ترس و هراس ندارد. در نشست اشتراک کنید، دلایل‌تان را برای طرف مقابل و جهانیان بیان کنید. این برای شما یک فرصت است، چرا باید از این فرصت استفادۀ درست نکرد؟»

آقای حکمتیار تأکید می‌کند که طالبان به علت نقض موافقت‌نامۀ دوحه از سوی آمریکا، گفت‌وگوهای صلح با شهروندان افغانستان را نباید تحریم کنند.

قرار است نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان در تاریخ ۲۴ ماه جاری میلادی با حضور نماینده‌گان دولت، طالبان و کشورهای منطقه و جهان آغاز شود و به مدت ۱۰ روز تا ۴ می ام‌سال ادامه یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: