پس از نشر گزارش واشنگتن‌پُست دربارۀ تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی به خروج کامل سربازان این کشور تا ۱۱ سپتامبر سال جاری، طالبان اعلام کرده‌اند تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، این گروه در هیچ نشستی که دربارۀ افغانستان در آن تصمیم‌گیری می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر این گفته‌ها را در توییترش نوشته است. روزنامۀ واشنگتن‌پُست به نقل از مقام‌هایی که از برنامۀ جو بایدن آگاه‌اند، گزارش داده است که بیرون‌شدن سربازان آمریکایی تا بیستمین سال‌یاد حمله‌های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تکمیل خواهد شد. بر بنیاد این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا برنامۀ خروج سربازانش از افغانستان را امروز همه‌گانی می‌کند.

هم‌اکنون حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

به این ترتیب قرار است سربازان آمریکایی پس از ماه می که مهلت بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان در موافقت‌نامۀ دوحه تعیین شده است، باقی بمانند. هم‌اکنون حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند. مأموریت این نظامیان آموزش، مشوره‌دهی و در مواردی پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است.

در همین حال، وحید عمر، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس ادارۀ ارتباطات عامه و راهبردی ریاست‌جمهوری می‌گوید که جو بایدن به‌زودی با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور گفت‌وگو و جزئیات طرح خروج سربازانش از افغانستان را با او شریک می‌کند. آقای عمر این موضوع را در توییترش نوشته است. به گفتۀ او، دولت افغانستان و آمریکا در گذشته به ‌صورت تکرار روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند. او تأکید کرده است که دولت افغانستان به هر تصمیمی که از سوی آمریکا دربارۀ سربازانش گرفته می‌شود، احترام می‌گذارد.

وحید عمر افزوده است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از دو دهه به این‌سو با روحیۀ بالا از مردم افغانستان دفاع می‌کنند و هم‌اکنون ۹۸ درصد عملیات‌ها به‌ طور مستقلانه از سوی این نیروها انجام می‌شود. رئیس ادارۀ ارتباطات عامه و راهبردی ریاست‌جمهوری در ادامه گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در آینده نیز توانایی کامل انجام عملیات‌های مستقلانه را خواهند داشت.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته است که این گروه امور خود را مطابق ارشادات دین مقدس اسلام انجام می‌دهد و در نتیجۀ مشوره هر فیصله‌یی که صورت گرفت، براساس آن تصمیم می‌گیرد. به همین دلیل، طالبان شرکت در نشست استانبول را که قرار است در ۲۴ اپریل برگزار شود، تاکنون رد کرده‌اند.

برگزار‌کننده‌گان نشست استانبول روز گذشته زمان برگزاری این نشست را اعلام کردند. طبق اعلامیۀ مشترک ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد، این نشست در ۲۴ اپریل برگزار می‌شود و تا چهارم می ادامه می‌یابد.

این اعلامیه از سوی وزارت خارجۀ ترکیه که میزبان نشست استانبول است، نشر شده و در آن آمده است که این نشست در سطح بلند و فراگیر میان نماینده‌گان افغانستان و طالبان برگزار می‌شود. برگزارکننده‌گان نشست استانبول، هدف این نشست را تسریع روند صلح افغانستان، تکمیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه و دست‌یابی به یک توافق‌ سیاسی عادلانه و پایدار عنوان کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: