گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، دو روز پیش در خطبه‌ی نماز جمعه در کابل، با نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان، طرحی را برای تأمین امنیت این کشور به امارت اسلامی پیشنهاد کرده است.

آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، ایجاد مرجع تصمیم‌گیری، تصویب قانون اساسی و انتقال قدرت از حکومت سرپرست به حکومت جدید، از موارد برجسته‌ی این طرح است.

آقای حکمتیار، افزوده است که باید این گفت‌وگوها در کشوری آغاز شود که در جنگ‌های داخلی افغانستان، دستی نداشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی «جبهه‌ی مقاومت ملی»، به سلام‌وطندار می‌گوید که این جبهه به آغاز گفت‌وگو برای تأمین صلح در کشور آماده است و پیش‌شرط‌های خود را نیز دارد.

او می‌افزاید: «جبهه‌ی مقاومت ملی برای گفت‌وگوها ارزش قایل است و همه گفت‌وگوهای بین‌افغانی را می‌پذیرد و ما خواستار یک حکومت غیرمتمرکز هستیم. باید نظامی که به وجود می‌آید، بر اساس انتخابات شکل بگیرد و حقوق همه اتباع افغانستان باید در آن تضمین شود.»

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی در همه مناطق کشور تسلط دارد. او می‌افزاید که هیچ گروه مخالف امارت اسلامی، در افغانستان وجود ندارد.

آقای کریمی می‌افزاید: «امارت اسلامی در تمام مناطق کشور حاکمیت دارد و از همه اقشار جامعه نمایندگی می‌کند. در کشور ما صلح و امنیت تأمین شده است. یک نظام مرکزی از همه نمایندگی می‌کند و هیچ جهت مخالف در کشور نداریم و اگر کسی طرح دارد، می‌تواند به مسئولین امارت اسلامی در میان بگذارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

گفتنی ا‌ست که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، چند روز پیش در گزارش سه‌ماهه‌ی خود از افغانستان، در شواری امنیت این سازمان گفته بود که ۲۲ گروه ضد امارت اسلامی در ۲۶ ولایت افغانستان وجود دارند که شماری از آن‌ها از جمله جبهه‌ی مقاومت ملی و جبهه‌ی‌ ملی آزادگان بیش‌تر در پنجشیر، بغلان، تخار و کاپیسا فعالیت دارند.

در یک سال گذشته، درگیری‌هایی میان امارت اسلامی و مخالفانش در گوشه‌های مختلف افغانستان از جمله بغلان، بامیان، بدخشان و پنجشیر رخ داده است.

چندی پیش، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی،‌ گفته بود که نیروهای امنیتی امارت اسلامی در عملیاتی در پنجشیر، ۴۰ تن را کشته و ۱۰۱ تن دیگر را بازداشت کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: