نشست ترویکا دربارۀ افغانستان امروز با حضور نماینده‌گان ویژۀ کشورهای منطقه و جهان برای افغانستان در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شد. شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در این نشست از کشورهای جهان خواسته است که با حکومت سرپرست طالبان تعامل کنند. آقای قریشی در نشست ترویکا گفته است که کشورهای جهان بهتر است با حکومت تازه‌تأسیس طالبان تعامل کنند؛ زیرا آنان در پی تعامل با جهان‌اند.

وزیر خارجۀ پاکستان افزوده است: «تعامل با افغانستان نه‌تنها باید ادامه یابد؛ بل باید به دلیل‌های متعدد افزایش یابد.» او گفته است که تعامل کشورها با حکومت سرپرست طالبان به تحکیم صلح و ثبات، توسعۀ اقتصادی پایدار و محدودکردن فضا برای گروه‌های هراس‌افگن در داخل افغانستان کمک خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شاه‌محمود قریشی یادآوری کرده است که هیچ‌کس بازگشت مجدد جنگ داخلی به افغانستان را نمی‌خواهد و همین‌گونه کسی خواهان فروپاشی اقتصادی این کشور نیست. او تأکید کرده است که همه طرف‌های حاضر در این نشست مایل‌اند با عناصر تروریستی فعال در داخل افغانستان به‌طور مؤثر مقابله کنند.

آقای قریشی گفته همه کشورها نگرانی و منافع مشترک دربارۀ افغانستان دارند و تحقق صلح و ثبات در این کشور، مسئولیت همه است. از جانبی هم، او از فروپاشی نظام اقتصادی کشور هشدار داده و افزوده که خشک‌سالی مردم را زیر فشار قرار داده و توقف کمک‌های بین‌المللی به افغانستان سبب توقف پروژه‌های عمرانی در این کشور شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او گفته است که دست‌رسی افغانستان به ذخایر ارزی بسته‌‌شد‌ه‌اش در کشورهای دیگر، به احیای فعالیت اقتصادی و حرکت اقتصاد این کشور به سمت ثبات و پایداری کمک خواهد کرد. این اظهارات دربارۀ تعامل با حکومت امارت اسلامی در حالی از سوی وزیر خارجۀ پاکستان مطرح شده که تاکنون این کشور به‌طور رسمی حکومت امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: