با حضور وزیران خارجۀ کشورهای همسایه در نشست تهران و در غیاب نمایندۀ دولت افغانستان، در این نشست به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان موافقت شد. در پایان نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایه دربارۀ افغانستان که روز گذشته در تهران برگزار شده بود، شرکت‌کننده‌گان با پخش بیانیه‌یی اعلام کردند که کشورهای مسئول مشکلات افغانستان باید به تعهدات‌شان عمل کنند.

در بیانیه آمده است که این کشورها باید کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه را به افغانستان ارایه کنند و هم‌چنان از جامعۀ جهانی خواسته شده است تا به افغانستان کمک‌های بشردوستانه کند. در این بیانیه نیز تمامی حمله‌های هراس‌افگنانه در افغانستان از جمله حمله‌های پسین بر گروه‌های قومی و مذهبی محکوم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که نشست تهران دربارۀ افغانستان، به سود کشور نبود. آنان می‌افزایند که کشورهای شرکت‌کننده در این نشست، به‌دنبال منافع خود بودند و برای افغانستان بی‌نتیجه بود.

سیداکبر آغا، آگاه سیاسی و مقام پیشین طالبان می‌گوید، این نشست نشان داد که ایران در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کند. او می‌افزاید، با وجود این‌که امارت اسلامی حقوق شیعیان را اعطا می‌کند، ایران نیز در نشست تهران موضوع تضییع حقوق شیعیان را مطرح کرد و این امر نتیجۀ خوبی نخواهد داشت.

محب‌الله شریف، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید، کشورهای همسایه به ابتکار ایران می‌خواهند راه‌حلی را برای افغانستان پیشنهاد کنند که به سود آن‌ها باشد. او می‌افزاید که هرگونه تلاش دیپلماتیک ایران و پاکستان باید مورد توجه قرار گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

تلاش کردیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را دربارۀ نشست روز گذشتۀ تهران داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

با این حال، بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی روز گذشته در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها گفته است، امارت اسلامی به اصول بین‌المللی پای‌بند و خواستار روابط خوب و متوازن با منطقه و جهان‌ است و تلاش می‌کند نگرانی‌های آن‌ها را برطرف کند. او تأکید کرده است، دولتی تشکیل خواهد شد که شامل نماینده‌گان همه اقوام باشد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: