وزارت خارجۀ ایران اعلام کرده است که شش کشور همسایۀ افغانستان روز چهارشنبۀ هفتۀ آینده نشستی را دربارۀ چه‌گونه‌گی تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، برگزار می‌کنند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران امروز در یک نشست خبری گفته است که این نشست در تهران، پایتخت این کشور و برای یک روز برگزار می‌شود.

آقای خطیب‌زاده افزوده است که شرکت‌‌کننده‌گان، در این نشست حضوری شرکت می‌کنند. این نشست با شرکت وزیران خارجۀ کشورهای ایران، ترکمنستان، اوزبیکستان، تاجیکستان، پاکستان و چین برگزار می‌شود. به گفتۀ سخنگوی وزارت خارجۀ ایران، این نشست در ادامۀ گفت‌وگوهای دور نخست که به‌طور مجازی برگزار شده بود، است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

سعید خطیب‌زاده هم‌چنان تأکید کرده که محور بحث در این نشست افزون بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، کمک به تأمین صلح، ثبات و امنیت در این کشور است.

او گفته است که کشورهای همسایۀ افغانستان انتظار دارند تا در دولت آینده در این کشور تمامی اقوام حضور و شرکت داشته باشند. با این حال، او تأکید کرده که قضیۀ افغانستان ملی‌ست و هم‌واره به‌طور ملی پی‌گیری شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این نشست در حالی برگزار می‌شود که هنوز هیچ کشور همسایۀ افغانستان، امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است. این کشورها پیش از این تشکیل دولت فراگیر، احترام به حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی و تأمین حقوق زنان را پیش‌شرط‌هایی برای به ‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی مطرح کرده بودند.

امارت اسلامی در بیست‌وچهارم اسد کابل را تصرف کرد و قدرت را به‌دست گرفت. در این مدت، امارت اسلامی بارها تلاش کرده است‌ که مشروعیت بین‌المللی را کسب کند؛ اما تاکنون این تلاش‌ها نتیجه نداشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: