پس از تحولات اخیر در کشور شمار زیادی از باشنده‌گان بغلان که برخی از آنان کارمندان دولت بودند، اقدام به مهاجرت غیرمنظم کرده‌اند.  

خال‌محمد، دارندۀ مدرک کارشناسی ارشد و استاد پیشین در یکی از دانشگاه‌های خصوصی بغلان می‌گوید که پس از تحولات اخیر اقدام به مهاجرت کرده و اکنون با خانواده‌اش در ولایت نیمروز منتظر بازشدن مرز ایران است.

او می‌گوید، مهاجرانی که منتظر بازشدن مرز ایران هستند در وضعیت نامناسب زنده‌گی می‌کنند و اکثر آنان کسانی هستند که در اداره‌های دولت پیشین کار می‌کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ خال‌محمد، اعضای طالبان و مرزبانان ایرانی با مهاجران به‌گونۀ نادرست برخورد می‌کنند و حتا شماری از خانواده‌ها را مجبور کرده‌اند تا به خانه‌های خود برگردند.

حکمت‌الله، که در یکی از مکتب‌های شهر پلخمری آموزگار است، می‌گوید که تمامی وسایل خانه‌اش را به بهای اندک فروخت و اقدام به مهاجرت غیرمنظم کرد، اما وقتی به کابل رسید، آگاه شد که مرزها بسته است و او مجبور شد دوباره به شهر پلخمری برگردد.

به گفتۀ حکمت‌الله، قاچاقچیان با فریب مردم پول هنگفتی را از آنان می‌گیرند و در صورتی که مشکلی به وجود بیاید مهاجران را به حال خود رها می‌کنند.

احمدجاوید یکی دیگر از باشنده‌گان شهر پلخمری می‌گوید که باشنده‌گان این ولایت اقدام به مهاجرت از مسیر قاچاق کرده و اکثر این مهاجران اکنون در ولایت‌های مرزی کشور گیر مانده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جاوید، دلیل مهاجرت باشنده‌گان بغلان را نبود کار و نبود مصئونیت جانی عنوان می‌کند و می‌گوید، مردم با تمام مشکلاتی که مسیر مهاجرت دارد تلاش می‌کنند از کشور خارج شوند.

گفتنی‌ست که در حال حاضر تمامی مرزهای زمینی و هوایی افغانستان با کشورهای همسایه بسته است، اما مردم منتظرند تا کشورهای همسایه مرزهای‌شان را بر روی مهاجران باز کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: