کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان و نهادهای هم‌کار آن برای رسید‌گی به مهاجرت دسته‌جمعی شهروندان افغانستان به کشورهای همسایه، آماده‌گی می‌گیرند.

این در حالی‌ست که پناه‌جویان افغانستان در کشورهای بیرونی به‌ویژه کشورهای همسایه در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند و می‌گویند که به ابتدایی‌ترین سهولت‌ها دست‌رسی ندارند.

یکی از پناه‌جویان افغانستان در پاکستان می‌گوید که مهاجران در این کشور با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و حتا برای پیداکردن لقمه نانی صبح تا شام جاده‌ها را می‌پیمایند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، بیش‌تر پناه‌جویان که به‌گونۀ غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند از هیچ نوع توجه از سوی حکومت پاکستان برخوردار نیستند.

کیلی کلمنتس، عضو کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان می‌گوید که آمادگی‌ها برای رسیدگی به مهاجرت دسته‌جمعی شماری زیادی از پناه‌جویان افغانستان جریان دارد تا کمک‌های مالی برای حکومت‌های کشورهای پناه‌دهنده، فراهم شود.

به گفتۀ او، بحث روی تسریع این روند با مقامات کشورها ادامه دارد و بیش‌تر این کمک‌ها ممکن است به کشورهای ایران و پاکستان داده شود.

کلمنتس می‌گوید، تاکنون مهاجرت به‌گونۀ گسترده انجام نشده و دلیلش سرعت تحول وضعیت در افغانستان بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در پی تصرف کشور از سوی طالبان، شمار زیادی از شهروندان کشور خواستار پناهنده‌گی به یکی از کشورهای مهاجرپذیر شده‌اند و پس از اعلام برنامۀ مهاجرت از سوی شماری از کشورها، تا کنون بیش از صدهزار شهروند واجد شرایط از کشور خارج شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: