مجید تخت‌روانچی، نمایندۀ ایران در سازمان ملل متحد روز گذشته در نشست این سازمان در نیویارک می‌گوید، اگر طالبان به تعهدات خود عمل کنند، دولت ایران این گروه را به رسمیت خواهد شناخت.

نمایندۀ ایران در سازمان ملل متحد می‌گوید، شرایطی که طالبان باید به آنان عمل کنند: تشکیل دولت فراگیر برآمده از رأی مردم در یک انتخابات آزاد و عادلانه، مشارکت زنان به عنوان کاندیدا و رأی‌دهنده و رعایت حقوق اقلیت‌های قومی، زبانی و مذهبی است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

آقای تخت‌روانچی، تأکید می‌کند که راه ثبات و توسعه و صلح‌پایدار از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و با مشارکت فعال و برابر نماینده‌گان تمام گروه‌های قومی، زبانی و مذهبی می‌گذرد.

او در بخش دیگری از سخنانش، حملۀ طالبان بر پنجشیر را محکوم کرده، می‌گوید که هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد، به رسمیت شناخته نخواهد شد.

نمایندۀ ایران در سازمان ملل متحد می‌گوید، «حملۀ غیرقابل توجیه اخیر و برادرکشی قابل محکومیت در پنجشیر در تضاد با موضع متحد جامعۀ جهانی است که بر اساس آن هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد به رسمیت شناخته نخواهد شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او برای میزبانی دور بعدی گفت‌وگوها با طالبان اعلام آماده‌گی کرده، می‌گوید که ایران کمک‌های بشردوستانه را از طریق بندرها، فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی به مردم افغانستان خواهد رساند.

تخت‌روانچی، می‌افزاید، تهران آماده است تا دور بعدی نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان را میزبانی کند، اما تاریخی برای برگزاری این نشست اعلام نکرد.

گفتنی‌ست دور اول نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان همزمان با تشکیل دولت موقت طالبان، به صورت مجازی و با میزبانی پاکستان برگزار شد. در این نشست وزیران خارجۀ ایران، پاکستان، چین، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان شرکت کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: