شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته نشستی را دربارۀ وضعیت افغانستان برگزار کرد. در این نشست قطع‌نامه‌یی نیز تصویب شد که از طالبان خواسته شده است تا راه امن برای سفر از افغانستان را فراهم کنند.

این قطع‌نامه از سوی ۱۳ عضو نشست تصویب شده است، اما نماینده‌گان چین و روسیه که اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز هستند، به این قطع‌نامه رای ممتنع داده‌اند. همین‌گونه، شورای امنیت سازمان ملل متحد از طالبان خواسته است به افراد و نهادهایی که کمک‌های بشردوستانه فراهم می‌کنند، اجازۀ کار دهند. این شورا نیز خواستار پشتی‌بانی از حقوق بشر، زنان و کودکان شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

طالبان بارها اعلام کرده‌اند، به همه کسانی که مجوز رسمی سفر داشته باشند، اجازه می‌دهند از کشور بیرون شوند. در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله بر میدان‌هوایی کابل که براساس اعلام این شورا، ۱۵۰ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت، محکوم شده است. این حمله از سوی گروه داعش انجام شده است.قطع‌نامه‌یی که به شورای امنیت ملل متحد ارایه شد، از سوی فرانسه، آمریکا و انگلستان تهیه شده بود. نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت سازمان ملل متحد انتظار دارد طالبان به تعهد خود برای عبور و مرور ایمن افغانان و شهروندان خارجی پای‌بند باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، روسیه گفته که نگرانی‌های اصولی این کشور در متن پیش‌نویس قطع‌نامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد جای داده نشده است. نمایندۀ چین نیز گفته است که در شرایط شکنندۀ موجود و عدم قطعیت‌ها، هرگونه اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به کاهش تنش‌ها کمک کند، نه تشدید آن. او وضعیت کنونی افغانستان را به خروج عجولانه و غیرمنظم نیروهای بین‌المللی به رهبر آمریکا نسبت داده است.

آخرین دسته از سربازان آمریکایی شب گذشته از افغانستان بیرون شد و طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا پایان یافت.

این در حالی‌ست که آخرین دسته از سربازان آمریکایی شب گذشته از افغانستان بیرون شد و طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا پایان یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هم‌زمان با این، طالبان اعلام کرده‌اند که کنترل میدان‌هوایی کابل را برعهده گرفته‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفته که با بیرون‌شدن آمریکا، افغانستان به استقلال کامل دست یافته است. ذبیح‌الله مجاهد نیز صبح امروز در میدان‌هوایی کابل گفت که شهروندان افغانستان می‌توانند با داشتن گذرنامه و ویزا به بیرون از کشور سفر کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: