وال‌استریت ژورنال امروز گزارش داده است که در انفجارهای روز گذشته در بیرون میدان‌هوایی بین‌المللی کابل بیش از ۱۰۰ تن کشته شده‌اند. براساس این گزارش، ۱۳ سرباز آمریکایی و ۹۰ شهروند افغانستان شامل کشته‌شده‌گان‌اند. در این انفجارها حدود ۱۶۰ تن دیگر از جمله ۱۸ سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند.

پیش‌تر شبکۀ سی‌بی‌اس آمریکا گزارش داده بود که در این انفجارها ۹۰ تن کشته و بیش از ۱۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. این انفجارها روز گذشته هنگامی رخ دادند که شماری قصد ورود به تأسیسات تحت کنترل آمریکا را داشتند و روند تخلیه را مختل کرد.

با این حال، طالبان گفته‌اند که این انفجارها در ساحه‌یی رخ داده است که از سوی سربازان خارجی تأمین امنیت می‌شد. گروه طالبان به رویترز گفته است که ۲۸ عضو این گروه نیز در انفجارهای روز گذشته کشته شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند، گروه داعش مسئولیت این انفجارها که یکی آن انتحاری بوده را برعهده گرفته است.

پیش از وقوع این انفجارها، آمریکا و بریتانیا از احتمال حملۀ داعش بر میدان‌هوایی کابل هشدار داده بودند.

در این انفجارها حدود ۱۶۰ تن دیگر از جمله ۱۸ سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند.

پس از وقوع این انفجارها، جنرال فرانک کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام گفت که انتظار حمله‌های بیش‌تری را دارند؛ اما روند تخلیۀ شهروندان آمریکایی و پناه‌جویان افغان ادامه می‌یابد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در سخنانی عاملان این حمله‌ها را به انتقام‌گیری سخت هشدار داده است. بایدن افزوده است: «ما نمی‌بخشیم. ما فراموش نمی‌کنیم. ما شما را تعقیب می‌کنیم تا به جزای اعمال‌تان برسانیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این انفجارها واکنش‌های گسترده‌یی را به هم‌راه داشته است. رهبران خارجی و چهره‌های بین‌المللی در کنار شخصیت‌های افغان و نیز گروه طالبان این حمله را محکوم کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با صدور بیانیه‌یی با خانوادۀ نظامیان کشته‌شده ابراز هم‌دردی کرده و گفته است، «این فاجعه که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد، پی‌بردن به عمق اندوه ما را دشوارتر می‌کند.»

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، آن‌چه حمله‌های ناجوان‌مردانه و غیرانسانی توصیف کرده را در توییترش محکوم کرده و افزوده است، «انجام همه اقدامات برای تأمین امنیت مردم در فرودگاه ضروری‌ست.»

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس کمیسیون اروپا گفته است، «جامعۀ بین‌المللی باید هم‌کاری نزدیکی داشته باشد تا از تجدید حیات تروریسم در افغانستان و ورای آن جلوگیری کند.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز با محکوم‌کردن این حمله گفته است، «اولویت ما این است که هرچه سریع‌تر افراد بیش‌تری را به محل امن منتقل کنیم.»

براساس گزارش‌ها، از زمانی که طالبان کابل را تصرف کرده‌اند، عملیات تخلیۀ هوایی آغاز شده است و تاکنون بیش از ۹۵ هزار تن از طریق میدان‌هوایی کابل افغانستان را ترک کرده‌اند. بسیاری از کشورها از جمله کانادا، هالند و دانمارک به پروازهای خود پایان داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: