هفت روز از تصرف کابل از سوی طالبان می‌گذرد و مردم هم‌چنان سراسیمه و نگران آینده‌اند. هزاران خانواده صبح‌ها را با امید بیرون‌شدن از کشور، در زیر آفتاب‌سوزان و پشت‌ درهای بستۀ فرودگاه کابل شام می‌کنند؛ اما بازشدن درها محال است.

هرج و مرج و تقلا برای نجات از سرنوشت نامعلوم که تاکنون چندین تن را به کام مرگ کشانده و کودکان زیادی را ناپدید کرده است، با گذشت روزها هم‌چنان ادامه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شهروندان تا کیلومترها دور از درب فرودگاه نیز روی سرک‌ها و پیاده‌روها نشسته‌اند و شماری حتا بدون داشتن مدرکی که معیاری برای رفتن به یکی از کشورهای خارجی است، روزهاست این‌جا به سر می‌برند و تاکنون نتوانسته‌اند حتا به فرودگاه نزدیک شوند.

آنان می‌گویند که زنده‌گی‌شان را در خطر می‌بینند و برای آینده هیچ امیدی ندارند.

ناجیه، یکی از شهروندان کشور که منتظر ورود به فرودگاه کابل است، می‌گوید، شوهرم محافظ یک فرمانده بود و اکنون زنده‌گی ما با تهدید مواجه است و من نمی‌خواهم شوهرم را از دست بدهم.

آرش، دیگر باشندۀ کابل می‌گوید، به ما اجازۀ عبور ندادند، کودکان زیر پای کشته شدند و حتا کسانی که اسناد دارند نیز نمی‌توانند وارد فرودگاه شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هجوم مردم به فرودگاه کابل برای خروج از کشور تاکنون جان ده‌ها تن را گرفته و شماری را هم زخمی کرده است. در تازه‌ترین مورد بر اساس گزارش واشنگتن پست، ارتش بریتانیا خبر داده که امروز نیز در پی افزایش بی‌نظمی و هجوم مردم به فرودگاه کابل پس از شلیک هوایی طالبان ۷ تن جان باخته‌اند.

شهروندان می‌گویند که کسی برای برقراری نظم وجود ندارد، افراد دارای مدرک و افراد فاقدمدرک از هم تفکیک نمی‌شوند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی منتشر شده بود که شماری از افراد در نتیجۀ ازدحام و هجوم جمعیت جان باخته‌اند.

در نخستین روز خروج شهروندان خارجی و همکاران افغان آنان، رسانه‌ها از جان‌باختن سه نفر در حوالی فرودگاه و نیز پایین افتادن دو نفر دیگر از چرخ هواپیمای نظامی آمریکا خبر دادند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این وضعیت با تسلط طالبان بر شهر کابل پس از آن به‌ میان آمد که شماری از کشورهای خارجی روند خروج شهروندان‌شان و آن عده از شهروندان افغانستان را که با آنان کار کرده بودند، آغاز و فرصت‌های پناهند‌ه‌گی برای افراد واجد شرایط را اعلام کردند.

با این حال، ادارۀ هوانوردی با نشر اعلامیه‌یی از شهروندان خواسته است که بدون داشتن گذرنامه و ویزۀ خاص مهاجرت به فرودگاه نروند و از ایجاد ازدحام در این مکان خودداری کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: