با نزدیک‌شدن پایان مهلت بیرون‌شدن آمریکا از افغانستان و روند تخلیۀ کابل، نزدیک به ۱۰۰ کشور جهان با پخش اعلامیۀ مشترک گفته‌اند که به صدور اسناد سفر به افغانان ادامه می‌دهند.

در این اعلامیه که شب گذشته (یک‌شنبه، هفتم سنبله/شهریور) از سوی وزارت خارجۀ آمریکا پخش شده، آمده است که این کشورها متعهد شده‌ تا به افراد در معرض خطر و کسانی که با این کشورها کار کرده‌اند، اسناد سفر صادر کنند. در اعلامیه تأکید شده است که این کشورها به سفر آزادانۀ شهروندان خارجی، افغانانی که با آن‌ها کار کرده‌اند و افراد در معرض خطر، متعهد اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا هم تأکید کرده است که گروه طالبان را به تضمن سفر متعهد نگه می‌دارد. هم‌چنین به نقل از اعلامیه، این کشورها از طالبان اطمینان گرفته‌اند تا به همۀ شهروندان خارجی و هر شهروند افغانستان که دارای مجوز سفر از این کشورها باشند، اجازه بدهند تا به روش ایمن و منظم به نقاط عزیمت و سفر به خارج از افغانستان ادامه دهند.

این اعلامیه در نخست از سوی آمریکا، آلبانیا، آسترالیا، بلژیک، بلیز، بلغارستان، بورکینافاسو، کیپ ورد، کانادا، جمهوری آفریقای جنوبی، کلمبیا، کاستاریکا و ساحل عاج به نشر رسید. سپس کشورهای کرواسی، جمهوری دموکراتیک کانگو، دانمارک، جیبوتی، جمهوری دومینیکن، السالوادور، استونیا، اسواتینی، ایالات فدرال میکرونزی، فیجی، فنلند، فرانسه، گابن، گرجستان، آلمان، غنا، یونان، گینه، گویان، هائیتی، هندوراس، ایسلند، ایرلند، اسرائیل، ایتالیا، جاپان، اردن، قزاقستان و کنیا هم به آن پیوستند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

هم‌چنان کشورهای کریباتی، قرقیزستان، لبنان، لیبریا، لیبیا، لیتوانی، لوکزامبورگ، ماداگاسکار، مالدیف، مالت، جزایر مارشال، مولداوی، مونته نگرو، مراکش، نائورو، هالند، نیوزلند، نیجر، مقدونیه شمالی، ناروی، پالائو، پاپوآ گینه‌نو، لهستان، پرتگال، جمهوری قبرس، کوریای جنوبی، جمهوری کوزوو، رومانیا، رواندا، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، سنگال، صربستان، سیرالئون، اسلووا کیا، اسلوونیا، سومالیا، اسپانیا، سنت کیتس و نویس، سودان، سورینام، سویدن، سوئیس، باهاما، گامبیا، نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، توگو، ترینیداد و توباگو، ترکیه، اوگاندا، اوکراین، اتحادیۀ کومور، بریتانیا، وانواتو، یمن و زامبیا به این اعلامیه پیوسته‌اند.

طالبان پیش از این هم اعلام کرده بودند به کسانی که مجوز سفر دارند، اجازۀ سفر را می‌دهند. روند تخلیۀ کابل که در ۲۴ اسد پس از تصرف این شهر به‌دست طالبان آغاز شد، فردا پایان می‌یابد. در این مدت نزدیک به ۱۲۰ هزار تن از افغانستان بیرون شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: