سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته (پنج‌شنبه، چهارم سنبله/شهریور) با پخش گزارشی گفته است که طالبان و جامعۀ جهانی باید فوری دربارۀ تمدید مهلت ۳۱ آگست برای تکمیل روند تخلیه از افغانستان به توافق برسند تا از هزاران شهروند افغانستان که در معرض حمله‌های تلافی‌جویانه قرار دارند، محافظت شود.

سازمان عفو بین‌الملل افزوده است، در تحقیقات پسین محققان این نهاد فاش کرده‌اند که ۹ مرد هزاره در ماه گذشته توسط طالبان در غزنی شکنجه و کشته شده‌اند. این نهاد با توجه به این مسایل گفته است که اکنون جامعۀ بین‌المللی باید تلاش خود را برای خروج ایمن افغان‌هایی که از حمله‌های انتقام‌جویانۀ طالبان ترس دارند و باید کشور را ترک کنند، انجام دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ سازمان عفو بین‌الملل، جامعۀ بین‌المللی باید مهلت تخلیه را تمدید و اطمینان حاصل کند کسانی که مایل به ترک افغانستان‌اند، می‌توانند این کار را با خیال راحت انجام دهند؛ یعنی برای این افراد امکان سوارشدن به هواپیما و شرایط ویزا فراهم شود.

با این حال، سازمان عفو بین‌الملل این امر را فوری خوانده و گفته است که اطلاعات مربوط به سوء‌استفاده، آدم‌ربایی‌ها و کشتارهای هدف‌مند توسط طالبان هم‌چنان فاش می‌شود. علاوه بر این، طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل هم‌اکنون هزاران شهروند افغانستان در میدان‌هوایی بین‌المللی کابل حضور دارند و تلاش می‌کنند تا سوار هواپیما شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این سازمان در حالی به تمدید روند تخلیه اشاره کرده که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، اعلام کرده است که آنان با تمدید تخلیه موافقت نمی‌کنند و نمی‌خواهند شهروندان افغانستان از کشور بیرون شوند. براساس معلومات، در جریان دو روز گذشته طالبان اجازۀ ورود شهروندان کشور به میدان‌هوایی را نداده‌اند.

از سوی دیگر، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز تأکید کرده است که تا آخر ماه آگست یعنی تا چهار روز دیگر، این روند را تکمیل و سربازان آمریکایی را از افغانستان بیرون می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: