نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان امروز در تهران، پایتخت ایران در حال برگزاری‌ست. قرار است سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران این نشست را افتتاح کند و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پیامی در پیوند به این نشست صادر خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران روز گذشته گفت که محور بحث در این نشست تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، کمک به تأمین صلح، ثبات و امنیت در این کشور است. در این نشست یک روزه وزیران خارجۀ ایران، ترکمنستان، اوزبیکستان، تاجیکستان و پاکستان حضور خواهند داشت و وزیران خارجۀ چین و روسیه به‌‌طور آن‌لاین شرکت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از امارت اسلامی برای شرکت در این نشست دعوت نشده است. این دومین نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان است. نشست پیشین در هفدهم سنبله به میزبانی پاکستان به‌‌طور آن‌لاین برگزار شده بود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که هنوز هیچ کشور همسایۀ افغانستان، امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است. این کشورها پیش از این تشکیل دولت فراگیر، احترام به حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی و تأمین حقوق زنان را پیش‌شرط‌ها برای به‌ رسمیت‌شناختن امارت اسلامی مطرح کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: