هند امروز میزبان نشست امنیت منطقه‌یی دربارۀ افغانستان بود. هفت کشور در این نشست بر تلاش‌ها برای روی‌کرد مشترک در مبارزه با تروریسم در افغانستان تأکید کردند. روزنامۀ هندوستان تایمز گزارش داده است در نشست امنیت منطقه‌یی دهلی نو دربارۀ افغانستان که امروز برگزار شد، کشورهای منطقه با ابراز نگرانی از افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزوده‌اند که کشورهای منطقه‌ باید بر مبارزه با تروریسم و چالش‌های امنیتی تمرکز کنند.

هندوستان تایمز نوشته که در این نشست، آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند گفته است تحولات پسین در افغانستان پیامدهای مهمی نه‌تنها برای مردم این کشور؛ بل برای کشورهای همسایه و منطقه نیز دارد. مشاور امنیت ملی هند افزوده است: «زمان آن فرا رسیده است که رای‌زنی‌های نزدیک، هم‌کاری و هماهنگی بیش‌تر دربارۀ وضعیت افغانستان داشته باشیم.»

در این نشست نماینده‌یی از افغانستان دعوت نشده بود و چین و پاکستان نیز در این نشست شرکت نکرده بودند. مشاور امنیت ملی هند گفته است که برگزاری این نشست با شرکت مشاوران امنیت ملی هفت کشور از جمله روسیه و ایران به شهروندان افغانستان و افزایش امنیت جمعی کمک می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در نشست امنیت منطقه‌یی دربارۀ افغانستان در دهلی نو، مشاوران امنیت ملی و دبیران شوراهای امنیت ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان شرکت کرده‌اند. تلاش برای ایجاد روی‌کرد مشترک در مبارزه با تهدیدات فزایندۀ تروریسم، رادیکال‌سازی و قاچاق مواد مخدر پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در کابل، از جمله محورهای مهم این نشست بوده است.

مسئولان امارت اسلامی از برگزاری این نشست استقبال کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی امروز در یک نشست خبری در کابل تأکید کرده است «هر نشستی در منطقه که برای توسعۀ امنیتی و اقتصادی برگزار شود، امارت اسلامی به آن خوش‌بین است.»

اما شماری از آگاهان سیاسی برگزاری هر نشستی را که در آن نمایند‌ه‌گان حکومت افغانستان حضور نداشته باشند، سودمند نمی‌دانند. محمدحسن حقیار، آگاه سیاسی می‌گوید که نشست امنیت منطقه‌یی دهلی نو دربارۀ افغانستان مانند نشست ایران همه‌جانبه و قناعت‌بخش نیست و نماینده‌گان پاکستان و چین نیز در این نشست حضور ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ آقای حقیار، آنان می‌خواهند برضد افغانستان یک جبهه ایجاد کنند و نگرانی‌های شماری از کشورها را دربارۀ افغانستان افزایش دهند. او می‌افزاید که این نشست به سود چین و پاکستان هم نیست.

این نشست امنیتی در سطح مقام‌های امنیتی کشورهای منطقه در حالی برگزار شده که در پی تحولات پسین در افغانستان، فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش در خاک این کشور بیش‌تر شده است.

این در حالی‌ست که یک هیأت بلندپایۀ امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امروز به پاکستان رفت و قرار است روی موارد مختلف با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو کند. از سوی دیگر، قرار است فردا نشست ترویکا با شرکت روسیه، چین و پاکستان در ادامۀ نشست مسکو دربارۀ افغانستان در پاکستان برگزار شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: