وزارت خارجۀ امارت اسلامی اعلام کرده است که هیأتی از این وزارت به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه فردا (چهارشنبه، نوزدهم عقرب/آبان) به اسلام‌آباد می‌رود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجۀ امارت اسلامی در توییترش نوشته است که سرپرست این وزارت فردا در رأس یک هیأت بلندپایه به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان سفر می‌کند. بلخی گفته که قرار است این هیأت در سفرش به پاکستان، روی تقویت روابط اقتصادی، ترانزیت و پناهنده‌گان با مقام‌های بلندپایۀ آن کشور گفت‌وگو کند.

در این سفر گسترش و تسیهل رفت‌وآمد شهروندان دو طرف نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. در ترکیب این هیأت گروه‌های فنی از وزارت‌های مالیه و تجارت و صنعت نیز شامل‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که نقش پاکستان در قضایای افغانستان به‌ویژه پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، هم‌واره از بحث‌های اساسی بوده است. مصطفا علی‌زاده، آگاه سیاسی می‌گوید که امارت اسلامی برای جلب حمایت کشورهای منطقه و به رسمیت‌شناخته‌شدن از سوی جامعۀ جهانی، نیاز به برنامه‌های طرح‌شده از سوی پاکستان دارد.

هیأت امارت اسلامی در حالی به پاکستان می‌رود که قرار است فردا نشست دیگری دربارۀ افغانستان با شرکت شماری از کشورهای منطقه به میزبانی هند در دهلی جدید برگزار شود. پاکستان و چین گفته‌اند که در این نشست شرکت نمی‌کنند.

از سوی دیگر، توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان از آغاز دور جدید گفت‌وگوها با مسئولان امارت اسلامی در دوحه خبر داده است. او با ابراز نگرانی از وجود داعش در افغانستان گفته است که واشنگتن می‌خواهد طالبان در مبارزه با داعش موفق شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، این نخستین سفر رسمی هیأت امارت اسلامی به پاکستان است. سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی هم‌چنان در حالی به پاکستان سفر می‌کند که اخیراً دولت و تحریک طالبان پاکستان با میانجی‌گری سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ امارت اسلامی در ولایت مرزی خوست باهم گفت‌وگو کرده‌اند.

روزنامۀ داون پاکستان گزارش داده که این گفت‌وگو حدود دو هفته میان دو طرف ادامه داشته و در جریان گفت‌وگوها مقدمات تماس‌ها میان طرف‌ها فراهم شده است. سرنوشت تحریک طالبان پاکستان پس از تسلط امارت اسلامی در افغانستان تبدیل به موضوع اساسی اسلام‌آباد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: