هندوستان‌ ‌تایمز گزارش داده که هند برای نخستین‌بار با رهبران طالبان به‌شمول ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه در قطر، تماس برقرار کرده ‌است. براساس گزارش هندوستان تایمز که امروز پخش شده، این تماس توسط مقام‌های امنیتی برقرار شده است.

منابع به هندوستان تایمز گفته‌اند تماس هند تنها با جناح‌ها و رهبران طالبان که «ملی‌گرا» یا بیرون از حوزۀ نفوذ پاکستان و ایران هستند، محدود است. وزارت خارجۀ هند به‌طور رسمی تاکنون در این باره چیزی نگفته است. طالبان نیز هنوز در این باره واکنشی نشان نداده‌اند.

در گزارش هندوستان تایمز به نقل از منابع آمده که هند برای نخستین‌بار از طریق کانال‌های ارتباطی با رهبران طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و رئیس دفتر قطر این گروه تماس برقرار کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گزارش‌‌گر هندوستان تایمز برقراری تماس میان هند و رهبران طالبان را یک چرخش قابل توجه در موضع هند توصیف کرده است. هند در گذشته از برقراری هرگونه تماس با گروه طالبان خودداری کرده و این گروه را «تروریستی» خوانده است.

در گزارش آمده که این تماس‌ها از چند ماه به این‌‌سو جریان داشته است. یک منبع به هندوستان تایمز گفته که پیام‌ها میان مقام‌های هندی و ملا برادر رد و بدل شده، اما تصمیم دربارۀ برگزاری نشستی میان دو طرف گرفته نشده است.

منابع به هندوستان تایمز گفته‌اند هند با شبکۀ حقانی و اعضای شورای کویته که نماینده‌گان ارتش پاکستان خوانده می‌شوند، تماس برقرار نکرده است.

موضوع گفت‌وگوی مستقیم میان طالبان و هند در ماه ثور سال گذشته از سوی زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان، مطرح شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: