وزارت خارجۀ پاکستان اعلام کرده است که نشست ترویکا با حضور نماینده‌گان ویژۀ کشورهای منطقه و جهان برای افغانستان امروز در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور برگزار می‌شود. براساس اعلامیۀ این وزارت، در این نشست نماینده‌گان ویژۀ چین، آمریکا، روسیه و پاکستان برای افغانستان شرکت خواهند داشت.

در نشست ترویکا با حضور کشورهای قدرت‌مند منطقه و جهان، قرار است وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان مورد بحث قرار گیرد. وزارت خارجۀ پاکستان گفته که برگزاری نشست ترویکا دربارۀ افغانستان در اسلام‌آباد از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای دست‌یابی به صلح و ثبات در این کشور کمک‌ می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که هیأتی از امارت اسلامی به ریاست امیرخان متقی، وزیر خارجه عصر روز گذشته برای شرکت در این نشست عازم اسلام‌آباد شد. هدف از این سفر، تقویت روابط اقتصادی و ترانزیت اموال تجاری و نیز تسهیل روند رفت‌وآمد شهروندان دو طرف اعلام شده بود، اما احتمال دارد این هیأت امارت اسلامی در حاشیۀ این نشست با مقام‌های شماری از کشورها دیدار و گفت‌وگو کند.

از سویی هم، هند روز گذشته میزبان نشست امنیت منطقه‌یی دربارۀ افغانستان بود. مشاوران امنیت ملی و دبیران شوراهای امنیت هفت کشور از جمله ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان در این نشست بر تلاش‌ها برای روی‌کرد مشترک در مبارزه با تروریسم در افغانستان تأکید کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در نشست امنیت منطقه‌یی دهلی نو دربارۀ افغانستان مشاوران امنیت ملی و دبیران شوراهای امنیت این کشورها از افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کردند و افزودند که کشورهای منطقه‌ باید بر مبارزه با تروریسم و چالش‌های امنیتی تمرکز کنند. در این نشست نماینده‌یی از افغانستان دعوت نشده بود و چین و پاکستان نیز در این نشست شرکت نکرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: