پس از پیشکش طرح صلح زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان به دولت، امروز (سه‌شنبه، هفدهم حمل/فروردین) محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور طرح خود را برای صلح در نشستی در ارگ ریاست‌جمهوری شرح داده است. ارگ ریاست‌جمهوری با پخش خبرنامه‌یی می‌گوید که جزئیات این طرح بعد همه‌گانی می‌شود.

این در حالی‌ست که پیش از این شماری از رسانه‌ها گزارش داده‌اند محمداشرف غنی طرح سه‌ مرحله‌یی را که شامل سه بخش ثبات سیاسی، ایجاد حکومت صلح و مشوره دربارۀ صلح برای دست‌یابی به موفقیت نهایی می‌باشد، تهیه کرده و به شورای عالی مصالحۀ ملی سپرده است. این طرح در شورای عالی مصالحۀ ملی مانند سایر طرح‌ها زیر بررسی‌ست و قرار است در نشست استانبول ارایه شود.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور طرح خود را برای صلح امروز در نشستی در ارگ ریاست‌جمهوری شرح داده است.

گفته می‌شود بخش نخست این طرح زیر عنوان ایجاد ثبات سیاسی، شامل موافقت بر سر موفقیت نهایی، توافق بر سر آتش‌بس و نظارت بین‌المللی، توافق بر سر اصول دولت صلح، کسب ضمانت بین‌المللی و منطقه‌یی و نیز جست‌وجوی ساختاری برای مبارزه با تروریسم و تأیید آن توسط لویه جرگه است. «بخش دوم شامل تدابیر لازم برای حرکت به ‌سوی موفقیت نهایی، اقتدار قانون اساسی و ساختار قانونی برای اجرای آن، برنامه‌های حکومت‌داری و توسعه، امنیت، آتش‌بس و برگزاری انتخابات می‌باشد.»

در بخش سوم طرح محمداشرف غنی، به تقویت صلح از طریق یک نقشۀ راه برای موفقیت نهایی پرداخته شده است که شامل ساختار قانون اساسی، ساختار سیاسی، بازگشت مهاجران و بی‌جاشده‌گان به زنده‌گی عادی، ایجاد امنیت و دولت و نیز اولویت‌های توسعه می‌باشد.

با این حال، شورای عالی مصالحۀ ملی به تازه‌گی اعلام کرده است که تاکنون ۲۵ حزب سیاسی و اعضای کمیتۀ رهبری این شورا، ۳۰ طرح و دیدگاه را در پیوند به صلح به کمیتۀ تهیه و توحید این نهاد که از سوی محمدیونس قانونی رهبری می‌شود، فرستاده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: