محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، در واکنش به بازداشتن دانش‌جویان دختر از ادامه‌ی آموزش، در متنی در فیسبوکش وضع موجود را «اپارتاید جنسی» خوانده و از امارت اسلامی خواسته است که ضمیمه‌های پنهان توافق‌نامه‌ی دوحه را با مردم شریک کند.

او گفته است: «ممانعت تحصیل زنان، ادامه‌ی ترور مردم افغانستان است. هر اقلیتی که اجماع اکثریت را نگرفته، با خشم مردم دچار شده است. کسانی که پیمان ننگین دوحه را امضا کردند، ضمیمه‌ی این توافق را با مردم افغانستان شریک کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سیدذکرالله هاشمی، فعال سیاسی نزدیک به امارت اسلامی، اما می‌گوید که توافق‌نامه‌ی دوحه ضمیمه‌ا‌ی ندارد. او، به سلام‌وطندار می‌گوید: «دکتر محمداشرف غنی یک چهره‌ی تاریخ‌گذشته است و  در مورد ضمایم، گمان نکنم باشد و این کلمه است که می‌خواهند بر اذهان مردم فشار وارد کنند.»

در همین حال، یارمحمد باقری، فعال سیاسی و پژوهش‌گر علوم سیاسی، می‌گوید که محمداشرف غنی با گروه خود، با فرافکنی‌ها، می‌خواهد از مسئولیت خود در سقوط جمهوری فرار کند.

او می‌افزاید: «آقای غنی، افتضاحاتی را که با فرار خود به وجود آورد را، اکنون با فرافکنی‌ها و طرح ضمیمه‌های توافق‌نامه دوحه، می‌خواهد از مسئولیت خود در قبال سقوط جمهوری، فرار کند.»

در سوی دیگر، نظراحمد رزاقی، پژوهش‌گر روابط بین‌الملل، می‌گوید که اشرف غنی نمی‌تواند با اظهارنظر در باره‌ی توافق‌نامه‌ی دوحه و ضمیمه‌های آن، خود را تبرئه کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نظراحمد رزاقی می‌افزاید: «غنی یک شب قبل از سقوط در صحبتی تلفنی با وزیر امور خارجه‌ی امریکا، از مقاومت سخن می‌زد و اما فردا فرار کرد و این اظهارات، نمی‌‌تواند او را تبرئه کند. اما ممکن بعضی از بندهای موافقت‌نامه به دلیل سیاسی و امنیتی شریک نشود.»

این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی، سه‌شنبه‌شب همین هفته، در مکتوبی به نشانی دانش‌گاه‌ها، دانش‌جویان دختر را از ادامه‌ی تحصیل بازداشته و گفته که تا دستور بعدی، همه دانش‌گاه‌های دولتی و خصوصی، از تدریس به دانش‌جویان دختر، خودداری کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: