محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، به تازه‌گی در گفت‌وگو با تلویزیون آمریکایی «پی‌بی‌اس» گفته است که حاضر نیست به افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی برگردد.

آقای غنی اما گفته است که دوست دارد به‌عنوان یک شهروند افغانستان به افغانستانی برگردد که تمام مردم به آن احساس تعلق کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محمداشرف غنی تأکید کرده است که به افغانستانی دوست دارد برگردد که زنان، جوانان و افراد فقیر در همه‌چیز سهیم باشند و در نهایت، مردم افغانستان ثباتی را به‌دست بیاورند که از آنان سلب شده است.

رئیس‌جمهور پیشین کشور در این گفت‌وگو به سیاست حذف‌کردن، سرکوب، محرومیت از حقوق و انکار صدای شهروندان، به‌ویژه زنان از سوی امارت اسلامی اشاره کرده و گفته که در صورت ادامۀ این وضعیت، احتمال این‌که امارت اسلامی با مقاومت روبه‌رو شود، بسیار زیاد است.

آقای غنی ادعای بیرون‌کردن میلیون‌ها دالر پول در هنگام فرار از کشور را رد کرده و حتی گفته که دارایی‌های شخصی‌اش غارت شده است. او تأکید کرده است: «من در روز ترک افغانستان چیزی با خود نداشتم و هیچ دارایی در بیرون از کشور ندارم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

غنی باری دیگر گفته که از زنجیرۀ رهبری حکومت، او آخرین فردی بوده که کابل را ترک کرده است؛ زیرا به گفتۀ او، نیرویی برای جنگ باقی نمانده بود و شرایطی که بتواند با فداکردن خود، نظام جمهوری را نجات بدهد نیز فراهم نبود.

او دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین این کشور را به پشتی‌بانی از امارت اسلامی متهم کرده و گفته است که بدون نقش دولت ترامپ، امارت اسلامی امروز این‌جا نبود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: