بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، با پخش گزارشی، اتهامات انتقال میلیون‌ها دالر توسط محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، در هنگام فرارش از کشور را غیرمحتمل خوانده است. سیگار گفته که میزان پول هم‌راه غنی در هنگام فرار، به یک میلیون دالر هم نمی‌رسید.

سیگار امروز (سه‌شنبه، هفدهم جوزا)، براساس یافته‌های موقت در این گزارش از گفت‌وگو با گواهان و مقام‌هایی که با غنی در هنگام فرار هم‌راه بودند، گفته است که گزارش‌ها دربارۀ رئیس‌جمهور پیشین افغانستان و مشاوران ارشدش مبنی بر این که با چرخ‌بال‌های پُر از میلیون‌ها دالر آمریکایی قبل از رسیدن نیروهای امارت اسلامی، از کشور فرار کردند، بیش از حد انعکاس یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در گزارش آمده است که هرچند مقداری پول نقد از محوطۀ ارگ گرفته و به این چرخ‌بال‌ها بارگیری شده است، اما مدرک‌ها نشان می‌دهد که این مقدار از یک میلیون دالر تجاوز نمی‌کرده و ممکن است از نظر ارزشی به ۵۰۰ هزار دالر نزدیک‌تر بوده باشد. به گفتۀ سیگار، پول انتقال‌شده توسط دیگر مقام‌های هم‌راه غنی نیز به میلیون نمی‌رسید.

جان ساپکو، سرمفتش ویژۀ آمریکا، در این گزارش دریافته است که ۵ میلیون دالر دیگر نیز پس از فرار مقام‌ها در ارگ جا مانده است، که روشن نیست از کجا به‌دست آمده و برای چی بوده و اکنون از سرنوشت آن خبری نیست. به نقل از گزارش، این پول‌ها هنوز مورد مناقشه است، اما احتمال می‌رود که توسط کارمندان قطعۀ حفاظت از ریاست‌جمهوری پس از خروج چرخ‌بال‌ها، تقسیم شده باشد.

در گزارش تصریح شده پنهان‌کردن میلیون‌ها دالر پول نقد که اتهام آن بر اشرف غنی وارد شده، دشوار است و در صورت انتقال نزدیک به ۲ تُن وزن برمی‌داشت. سیگار گفته است که براساس یافته‌ها، چرخ‌بال‌ها از قبل با مسافران و مواد سوخت بیش از حد بارگذاری شده بودند و نمی‌توانستند با وزن اضافی قابل توجهی پرواز کنند. در ضمن، چرخ‌بال‌ها برای سفرهای رئیس‌جمهور زرهی شده بودند که ظرفیت بار آن‌ها را بیش‌تر کاهش می‌داد.

سیگار نتایج یافته‌های خود را در حالی پخش کرده است که یک روز پس از فرار محمداشرف غنی، سفارت روسیه در کابل ادعاهای انتقال میلیون‌ها دالر از سوی او را همه‌گانی کرد. این سفارت به رسانه‌های روسی گفت که اشرف غنی کشور را با چهار موتر و یک چرخ‌بال پُر از پول به ارزش ۱۶۹ میلیون دالر ترک کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پس از آن این اتهامات از سوی سفیر افغانستان در تاجیکستان انعکاس پیدا کرد. اما رئیس‌جمهور پیشین در بیانیه‌یی این اتهامات را تکذیب کرد و آن را نادرست خواند. سفیر افغانستان در تاجیکستان از گفت‌وگو با سیگار و ارائۀ مدرک در این زمینه خودداری کرده است.

سیگار تأکید کرده که این گزارش هنوز موقت است و بدون هیچ توضیحی از اشرف غنی پخش شده و تاکنون به یک سری پرسش‌ها پاسخ داده نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: