ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست افغانستان، در واکنش به گفته‌های رییس اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، مبنی بر بهره‌گیری امارت اسلامی از کمک‌های ارسال‌شده به افغانستان، می‌گوید هیچ گونه‌ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد امارت اسلامی از کمک‌های ارسال‌شده‌ی بشری به نفع خودش استفاده می‌کند.

سخن‌گوی حکومت سرپرست، به سلام‌وطندار می‌گوید که سیگار با چنین اظهارنظرها به دنبال دشمنی و موقف‌گیری با مردم افغانستان است. آقای مجاهد، می‌افزاید: «امارت اسلامی تمام کمک‌هایی که از طریق مؤسسه‌ها مصرف می‌شود را آزاد گذاشته است، صرف نظارت وزارت اقتصاد روی آن دوام‌ دارد که از قبل هم بوده و باید هم باشد تا شفافیت و رسیدگی به مردم نیازمند تضمین شود. دیگر هیچ مداخله‌ای وجود ندارد و این ادعا نادرست و به دور از واقعیت است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

جان ساپکو، رییس اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، روز گذشته در گزارشی که در نشست استماعی کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا ارائه کرده، گفته است ارزیابی این نهاد نشان می‌دهد که امارت اسلامی بخش قابل توجهی از کمک‌های ایالات متحده‌ی امریکا را منحرف کرده و از آن بهره برده است.

او افزوده است: «امارت اسلامی برای اجازه‌دادن به تطبیق پروژه‌های کمکی پول تقاضا می‌کند؛ آنان دیکته می‌کنند که چه کسی کمک دریافت کند و بر سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های غیردولتی فشار می‌آورند که اعضا، خویشاوندان و متحدان آن‌ها را استخدام کنند تا در توزیع کمک‌های تمویل‌شده توسط دونرها کمک کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، تصریح کرده که پس از تماس با شماری از نهادها، معلوم شده که امارت اسلامی بیش از ۱۰ میلیون دالر از درک مالیات بر کمک‌های بشری گردآوری کرده است.

رییس اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، در حالی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که امریکا در بیش از دو سال گذشته به ارزش ۲.۳۵ میلیارد دالر کمک بشری به افغانستان فرستاده و این کمک‌ها از طریق سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های غیردولتی به نیازمندان توزیع شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: