امارت اسلامی در واکنش به پخش گزارش تازه‌ی اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در باره‌ی سودبردن امارت اسلامی از کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی امریکا در بخش آموزش، این ادعای سیگار را رد می‌کند و می‌گوید که امارت اسلامی در توزیع این کمک‌ها هیچ دخالتی ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار پخش این گونه گزارش‌ها را پروپاگاند می‌خواند و آن را مردود می‌داند. او می‌‌گوید: «سیگار همیشه کوشش کرده که راپورهای خود را به گونه‌ی پروپاگاندآمیز آماده و نشر کند. ما در توزیع کمک‌‌های بشردوستانه‌ی آن‌ها هیچ گونه دخالت نداریم و این کمک‌ها به افراد مستحق می‌رسد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، روز گذشته با پخش گزارش تازه‌ی خود، گفته است که امارت اسلامی به طور غیرمستقیم از کمک‌های مالی امریکا به بخش آموزش در افغانستان، سود می‌برد. در گزارش سیگار تأکید شده است که امارت اسلامی با ایجاد سازمان‌های غیردولتی تقلبی و گرفتن اخاذی از سازمان‌های آموزشی، از این کمک‌ها سود می‌برد.

افزون بر این، اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، در این گزارش با بررسی وضعیت آموزش پس از حاکمیت امارت اسلامی، نوشته است که امریکا پیش از حاکمیت امارت اسلامی با سرمایه‌گذاری ۱.۳ میلیارد دالری در برنامه‌های مربوط به آموزش، به پیش‌رفت‌های قابل توجهی دست یافته بود؛ اما پس از حاکمیت امارت اسلامی سطح دست‌رسی مردم به آموزش محدود و کیفیت آموزش در افغانستان به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یافته است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، سخن‌گوی امارت اسلامی، در واکنش به این بخش از گزارش سیگار، می‌گوید که وضعیت آموزش در افغانستان بهبود یافته است و مردم در مناطق دوردست به آموزش دست‌رسی دارند. او می‌افزاید: «وضعیت آموزشی در کشور به مراتب به وضعیتی که امریکا با متحدانش در افغانستان بود، اکنون بهتر شده و هم‌چنان توسعه یافته و سطح آموزش هم بلند است.»

سخن‌گوی امارت اسلامی در حالی از بهبود کیفیت آموزش و دست‌رسی شهروندان در مناطق دوردست کشور به آموزش سخن می‌زند که بیش از دو سال می‌شود دروازه‌های مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم بسته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: