روزنامۀ بریتانیایی «دیلی‌میل» گزارش داده که نگه‌بان پیشین محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور فراری افغانستان، گفته است برای اثبات فساد غنی و فرار او با بکس‌هایی از پول، مدرک‌هایی به‌دست دارد.

عطا شریفی در گفت‌وگو با دیلی‌میل، با ابراز خشم و ناامیدی از خیانت نه‌تنها کسانی که از آنان محافظت ‌کرده؛ بل‌که از غربی‌هایی که به‌خاطر شان خدمت کرده، گفته است که فساد رئیس پیشینش که با بکس‌هایی از صدها میلیون دالر فرار کرده را افشا می‌کند.

او گفته است که برای اثبات این موضوع، مدرک‌هایی از دوربین‌های مداربستۀ ارگ به‌دست دارد و آن را در صورتی شریک می‌کند که بتواند به مکان امن منتقل شود. «من نوارهایی از دوربین‌های مداربستۀ ارگ دارم که نشان می‌دهد، فردی از بانک مقدار زیادی پول را به غنی پیش از فرارش می‌آورد. صدها میلیون شاید بیلیون‌ها دالر، بکس‌ها زیاد و سنگین بودند، قرار بود آن پول‌ها برای مبادلات ارزی باشد، هر پنج‌شنبه دالر‌ها بر این مقصد آورده می‌شدند. اما به عوض غنی او را می‌گرفت. هیچ وقت فکر نمی‌کردم او چنین کند، اما من مدرک دارم و آن را زمانی که در مکان امن رفتم شریک می‌کنم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

براساس گزارش، عطا شریفی که پس از فرار اشرف غنی و فروپاشی نظام تحت حمایت غرب او در پانزدهم آگست سال روان میلادی، نتوانسته در روند انتقال افراد مهم و نزدیک به غنی شامل شود و اکنون در زیرزمینی‌ها و انبارها در افغانستان به‌سر می‌برد، به یکی از فراری‌های تحت پی‌گرد در افغانستان تبدیل شده است.

عطا شریفی

مسئولان امارت اسلامی برای پی‌گرد او تمامی حوزه‌های امنیتی کابل را موظف و برای کسانی که از او و موقعیتش برای امارت اسلامی اطلاع دهند، یک میلیون افغانی امتیاز تعیین کرده است.

دیلی‌میل در این گزارش گفته که ترس شریفی به‌دلیل اعلام پی‌گرد عمومی در سراسر پایتخت و دانستن این‌که جست‌وجوی او از سوی بی‌رحم‌ترین عضو طالبان انجام می‌شود، افزایش یافته است.

گزارش افزوده که یکی از برادران شریفی از سوی نیروهای امنیتی طالبان در یکی از جاده‌های کابل شناخته شده و هدف شلیک گلوله قرار گرفته است. برادر شریفی پس از زخمی‌شدن در یکی از خانه‌ها در آن منطقه پنهان و سپس به شفاخانه منتقل شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، آقای شریفی به دیلی‌میل گفته که در این هفته برادر همسر او نیز درخواست کتبی از سوی وزارت داخلۀ امارت اسلامی از ناحیۀ نهم دریافت کرده که در آن خواسته شده است تا شریفی به گونۀ فوری تسلیم شود. شریفی هم‌چنان گفته است که سراج‌الدین حقانی، وزیر داخلۀ امارت اسلامی، به نیروهای تمامی حوزه‌ها وظیفه سپرده است تا او را جست‌وجو کنند.

عطا شریفی

به نقل از گزارش، عطا شریفی بیش از دو دهه فرمانده نظامی بود. او در سال ۲۰۰۵ به نیروهای امنیتی کاخ ریاست‌جمهوری پیوست و معاش او از طرف حکومت ایالات متحدۀ آمریکا پرداخت می‌شد.

در سال ۲۰۱۰ و پس از آن، تحت آموزش ارتش بریتانیا قرار گرفت. از آغاز ام‌سال او مسئول یک‌هزار و ۵۰۰ نیروی قطعۀ نیروهای ویژۀ امنیت ریاست‌جمهوری، از بااعتبارترین نیروهای ارتش افغانستان بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عطا شریفی گفته که برای بیرون‌شدن از کشور تلاش‌های زیادی کرده؛ اما از کسانی که او سال‌ها با آنان کار کرده هیچ حمایتی دریافت نکرده است. او افزوده که جان او و خانواده‌اش در خطر است.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های سفارت روسیه در کابل گزارش داده بود که اشرف غنی با چهار موتر و یک چرخ‌بال پُر از پول از افغانستان فرار کرده است. در گزارش آمده بود، از آن‌جایی که جای کافی برای انتقال پول نبوده، مقداری از پول جا گذاشته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: