محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور فراری افغانستان، از حکومت طالبان اعلام پشتی‌بانی کرد. در اعلامیه‌یی که امروز در صفحۀ رسمی فیس‌بوک اشرف غنی پخش شده، از جامعۀ جهانی خواسته شده است که به‌جای دوری از مردم افغانستان، با حکومت طالبان تعامل کند.

اما محمداشرف غنی در توییترش نوشته که فیس‌بوکش هک شده است. او نوشته است، «صفحۀ فیس‌بوک رسمی داکتر محمداشرف غنی، هک گردیده. الی دوباره به‌دست‌آوردن آن، محتویات نشرشده از دیروز بد‌ین‌سو در صفحۀ فیس‌بوک فاقد اعتبار می‌باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در اعلامیۀ پخش‌شده در فیس‌بوک اشرف غنی، او خواستار تعامل، پشتی‌بانی و کمک به حکومت طالبان از سوی جامعۀ جهانی شده و گفته است که باید سرمایه‌های بسته‌شدۀ افغانستان آزاد و حکومت طالبان به رسمیت شناخته شود.

غنی گفته است که کابینۀ او یک درصد هم صلاحیت ندارد، اما برخی از سفیران و نماینده‌گان حکومت پیشین برای ایجاد بحران جدید تلاش می‌کنند و به نشست‌های بین‌المللی دعوت می‌شوند. به گفتۀ او، این افراد براساس هیچ قانونی از مردم و حکومت کنونی نماینده‌گی نمی‌توانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

قرار است امروز غلام‌محمد اسحاق‌زی، نمایندۀ دولت غنی در سازمان ملل متحد، به نماینده‌گی از مردم افغانستان در مجمع عمومی این سازمان سخن‌رانی کند. غنی افزوده است که اسحاق‌زی در حالی در نشست سازمان ملل متحد سخن‌رانی می‌کند که هیچ‌گونه پشتی‌بانی مردمی و دولتی را پشت سر خود ندارد.

محمداشرف غنی نیز گفته است جامعۀ جهانی باید درک کند که اگر افغانستان امن می‌خواهد، دست دوستی بدهد؛ زیرا با دشمنی مردم را «زیر دست خود» آورده نمی‌تواند و تجربۀ بیست سال گذشته این مسأله را روشن کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس‌جمهور فراری افغانستان در پایان تأکید کرده که ممکن است برخی از دوستان او با دیدگاه‌های امروزش موافق نباشند، اما او واضح صحبت می‌کند و از این‌که اسحاق‌زی به نمایند‌ه‌گی از حکومت او در سازمان ملل متحد سخن‌رانی می‌کند، می‌شرمد.

محمداشرف غنی در بیست‌وچهارم اسد/مرداد پس از این‌که طالبان به دروازه‌های کابل رسیدند، فرار کرد. فرار او از کشور واکنش‌های بسیار داخلی و بین‌المللی را به هم‌راه داشت. غنی در امارات متحدۀ عربی پناهنده‌ شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: