محمداشرف‌ غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفته است که شهروندان کشور در یک دوراهی قرار دارند و تکرار اشتباهات گذشته و اتکا به حذف و انحصار می‌تواند جنگ را در افغانستان دوباره شعله‌ور کند.

او در یک پیامی صوتی به‌مناسبت فرارسیدن سال‌ نو خورشیدی گفته که «کسب قدرت آسان است اما تحکیم آن دشوار.» غنی تصریح کرده است که مشروعیت بین‌المللی و منطقه‌یی بدون مشروعیت ملی امکان‌پذیر نیست و این مشروعیت از سوی مردم به‌دست می‌آید.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس‌جمهور پیشین افزوده است که شهروندان افغانستان در یک شرایط سخت، گواه سال‌ نو هستند. او برای بیرون‌رفت از وضعیت کنونی افغانستان، راه‌کارهایی را پیشنهاد کرده است.

غنی افزوده که راه بدیل هم‌دلی، وحدت ملی واقعی و هم‌دیگر‌پذیری در افغانستان است. به گفتۀ او، «صلح واقعی زمانی تحقق می‌یابد که وحدت ملی و پذیرفتن این اصل که افغانستان خانۀ مشترک همه افغان‌هاست، به‌وجود آید.»

او تأکید کرده است که باید یک اجماع و گفتمان ملی در کشور ایجاد شود و وضعیت بشری در اولویت آجندای این گفتمان باشد. غنی هم‌چنان بر استفادۀ درست از کمک‌های بین‌المللی و مدیریت شفاف آن‌ها تأکید کرده و گفته است که افغانستان نباید «مستعمرۀ کمک‌های بشردوستانه شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

غنی هم‌چنان ثبات و رفاه افغانستان را وابسته به هم‌کاری‌های منطقه‌یی و بین‌المللی خوانده و تأکید کرده است که افغانستان باید بی‌طرف باشد و نباید به میدان جنگ قدرت‌های مختلف تبدیل شود.

پیام تازۀ اشرف غنی دربارۀ وضعیت افغانستان در حالی‌ ارائه شده است که چندی پیش گزارش‌هایی از بازگشت او به کشور پخش شده بود. اما پس از آن صحت این گزارش‌ها از سوی حمدالله محب، مشاور امنیتی غنی رد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: