شماری از مقام‌های خارجی و آگاهان داخلی برای مشروعیت نظام امارت اسلامی تأکید می‌کنند که یک شورا ایجاد یا لویه‌جرگه برگزار شود و یا هم از طریق انتخابات، امارت اسلامی مشروعیت کسب کند.

عبدالحق عماد، از آگاهان مسائل سیاسی می‌گوید با وجودی که نظام کنونی مشروعیت دارد، اما برای مشروعیت بیش‌تر و حل مشکلات باید لویه‌جرگه برگزار یا کار مشابه انجام شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، از چند هفته به این‌سو مقام‌های امارت اسلامی کار را آغاز کرده‌اند که یک شورای بزرگ با شرکت نماینده‌گان روستاها، ولسوالی‌ها و مرکز، علما، دانش‌مندان و سیاست‌گران ایجاد شود و روی مسائل بزرگ ملی بحث کنند. او تأکید می‌کند که ممکن است هرچه زودتر این شورا تشکیل شود.

در همین حال، میربت‌خان منگل، از دیگر آگاهان مسائل سیاسی می‌گوید که برای مشروعیت داخلی نظام و برطرف‌کردن مشکلات اقتصادی، باید لویه‌جرگه یا انتخابات برگزار شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نظام موجود مشروعیت عام‌ و تام دارد و تمام شهروندان به آن باور دارند. او می‌افزاید که برای تقویت نظام تلاش‌ها جریان دارد و به‌طور رسمی دربارۀ برگزاری لویه‌جرگه یا انتخابات چیزی گفته نشده است.

لازم به یادآوری‌ست که موضوع برگزاری لویه‌جرگه یا انتخابات و یا هم ایجاد شورا برای مشروعیت امارت اسلامی، در سطح جهانی هم مطرح شده است. در این اواخر، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی نیز در زمینۀ ایجاد چنین نهادی، راه‌کاری را به مقام‌های امارت اسلامی فرستاده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: