نشست اقتصادی افغانستان امروز برای نخستین بار به رهبری حکومت امارت اسلامی در کابل برگزار شد. ملا محمدحسن آخند، رئیس‌الوزرای امارت اسلامی در این نشست گفته است تمام شرط‌هایی که برای مشروعیت یک نظام نیاز است، از سوی امارت اسلامی پوره شده و جامعۀ جهانی باید حکومت آنان را به‌رسمیت بشناسد.

او از کشورهای اسلامی خواسته است که برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی، از دیگر کشورها پیش‌قدم شوند. به گفتۀ او، اکنون امنیت در افغانستان تأمین شده است و نهادهای بین‌المللی باید در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس‌الوزرا افزوده است که افغانستان افزون بر کمک‌های بشری به کمک‌های انکشافی نیز از سوی جامعۀ جهانی نیاز دارد و پس از رفع مشکلات کنونی افغانستان به این کمک‌ها هم‌چنان نیازمند خواهد بود.

او با استقبال از کمک‌های جهانی به افغانستان تأکید کرده است که کمک‌های کوتاه‌مدت بحران افغانستان را حل کرده نمی‌تواند و اگر برنامۀ منظم و راه‌کار اقتصادی ایجاد شود، مشکلات جاری افغانستان حل و این کشور به سوی آبادی روان خواهد شد.

رئیس‌الوزرای امارت اسلامی تصریح کرده است کشورهایی که خود را حامی و مدافع حقوق بشر عنوان می‌کنند، با بسته‌کردن پول‌های افغانستان و وضع محدودیت بر این کشور، خود حقوق بشر را پامال و افغانستان را با بحران اقتصادی روبه‌رو کرده‌اند.

در همین حال، دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته که این سازمان در حال جمع‌آوری کمک‌ها به افغانستان است و برای افزایش این کمک‌ها و نیز آزادشدن پول‌های منجمدشدۀ این کشور گفت‌وگوها جریان دارد.

از سویی هم، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی، در این نشست از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بین‌المللی خواسته است که در بخش‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند. او افروده که سیاست خارجی افغانستان اقتصادمحور است و حکومت امارت اسلامی می‌خواهد این کشور مرکز تفاهم میان کشورهای دیگر شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

نشست اقتصادی به رهبری امارت اسلامی در حالی برگزار شد که بحران اقتصادی در افغانستان در حال افزایش است و بر بنیاد گزارش‌های نهادهای جهانی اگر کمک‌های بشری به‌موقع به شهروندان این کشور نرسد، فروپاشی کامل اقتصادی روی خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: