مقام‌های امارت اسلامی افغانستان پس از گذشت سه ماه از زمان روی‌کارآمدن حکومت‌شان خواهان به رسمیت‌شناختن از سوی جهان‌اند؛ اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

شماری از آگاهان سیاسی و روابط بین‌الملل می‌گویند که به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی افغانستان بیش‌تر طول می‌کشد و زمان‌گیر است. میربت‌خان منگل، آگاه سیاسی می‌گوید که جامعۀ بین‌المللی به‌ویژه آمریکا از امارت اسلامی خواسته است پیش از به رسمیت‌شناخته‌شدن، برای اجرای توافق‌نامۀ دوحه، تشکیل دولت فراگیر، حقوق زنان و برگزاری انتخابات تلاش کند.

به گفتۀ آقای منگل، اجرای برخی از این خواسته‌ها برای امارت اسلامی دشوار است. بنابر این ممکن است حکومت امارت اسلامی به‌زودی به رسمیت شناخته نشود، اما روابط جاری سیاسی و اقتصادی با افغانستان ادامه خواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خپلواک زازی، آگاه روابط بین‌الملل نیز به این باور است که حکومت امارت اسلامی به این زودی‌ها از سوی جامعۀ جهانی به رسمیت شناخته نخواهد شد. او می‌گوید که جهان از امارت اسلامی می‌خواهد که به حقوق زنان احترام بگذارد، به دختران اجازۀ آموزش و کار در پُست‌های بالاتر را بدهد و از آزادی بیان و رسانه‌ها محافظت کند.

اما ولی‌الله شاهین، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه می‌گوید که امارت اسلامی همه شرط‌ها را برای به رسمیت‌شناخته‌شدن دارد و ممکن است مدتی طول بکشد؛ اما دلیلی وجود ندارد که جهان آن را به رسمیت نشناسد.

آقای شاهین می‌افزاید که پیش‌رفت‌های بسیاری حاصل شده و سرپرست وزارت خارجه هنوز در حال گفت‌وگو با هیأت آمریکایی در دوحه است و تلاش‌های جدی برای به رسمیت‌شناختن حکومت امارت اسلامی در حال انجام است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هیأتی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی هفتۀ گذشته وارد قطر شده و در دو روز گذشته با نماینده‌گان اتحادیۀ اروپا و مقام‌های قطری دربارۀ موضوع‌های گونه‌گون گفت‌وگو کرده است. گفته شده که هیأت امارت اسلامی روز گذشته با نماینده‌گان آمریکا نیز صحبت کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: