یک هیأت بلندپایۀ امارت اسلامی افغانستان به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته برای گفت‌وگو با توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان عازم دوحه، پایتخت قطر شد. قرار است امروز هیأت‌های دو طرف روی موارد مختلف بحث و گفت‌وگو کنند.

وزارت خارجۀ آمریکا گفته است که با مقام‌های امارت اسلامی دربارۀ مبارزه با تروریسم، کمک‌های بشری به افغانستان، وضعیت اقتصادی این کشور و خروج امن شهروندان آمریکایی و شهروندان افغانستان که با آمریکا کار کرده‌اند، گفت‌وگو می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان

اما احمدالله وثیق، معاون سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که توافق‌نامۀ دوحه، آزادسازی ذخایر پولی افغانستان و ادامۀ فعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا در افغانستان، از موضوع‌های مورد بحث است.

در همین حال، آگاهان سیاسی به این باور اند که گفت‌وگوها با امارت اسلامی تنها برای رفع نگرانی‌های آمریکاست و تا تکمیل‌نشدن شرایط جامعۀ جهانی از سوی امارت اسلامی، فشارها بر آنان ادامه خواهد داشت. سیدباقر محسنی، آگاه سیاسی می‌گوید که اعمال رهبران امارت اسلامی تعیین‌کنندۀ سرنوشت حکومت آنان است و گفت‌وگوها بر تغییر موضع رسمی دو طرف تأثیری نخواهد گذاشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با گذشت بیش از سه ماه از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری حکومت آنان را به رسمیت نشناخته است. مبارزه با تروریسم، ایجاد حکومت همه‌شمول و احترام به حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان از شرط‌هایی‌اند که جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی مطرح کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: