آمریکا گفت‌وگوهای خود با مقام‌های امارت اسلامی را هفتۀ آینده در دوحه، پایتخت قطر از سر می‌گیرد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در این گفت‌وگوها روی موضوع‌هایی از جمله مبارزه با تروریسم و بحران انسانی در افغانستان صحبت خواهد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه، دوم قوس/آذر) گفته است که توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ این وزارت برای صلح افغانستان رهبری هیأت آمریکایی برای گفت‌وگوهای برنامه‌ریزی‌شده دو هفته‌یی با مقام‌های امارت اسلامی را برعهده خواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا گفته است که دو طرف دربارۀ «منافع ملی حیاتی ما» که شامل عملیات ضد تروریستی علیه گروه‌های داعش و القاعده، کمک‌های بشردوستانه، اقتصاد ویران‌شدۀ افغانستان و ورود و خروج امن از افغانستان برای شهروندان آمریکایی و افغان‌هایی که در طول جنگ ۲۰ ساله برای آمریکا کار می‌کردند، گفت‌وگو خواهند کرد. مقام‌های امارت اسلامی افغانستان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، توماس وِست دو هفته پیش در پاکستان با نماینده‌گان امارت اسلامی دیدار کرده بود. در این گزارش از امارت اسلامی به‌عنوان «جنبش اسلام‌گرای تندرو» یاد شده است که در ماه آگست با تکمیل خروج سربازان آمریکایی قدرت را به‌دست گرفت. نخستین نشست میان دو طرف در ۹ تا ۱۰ اکتبر در دوحه برگزار شد؛ جایی که دیپلمات‌های آمریکایی که بر روابط با افغانستان نظارت می‌کردند پس از تسلط امارت اسلامی به آن‌جا منتقل شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

توماس وِست روز جمعه شرط‌های آمریکا را به امارت اسلامی برای دریافت پشتی‌بانی مالی و دیپلماتیک کشورش تکرار کرد. او گفت: «مبارزه با تروریسم، ایجاد یک دولت فراگیر، احترام به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران و دست‌رسی برابر به آموزش و اشتغال.» به ‌گفتۀ او، آمریکا به گفت‌وگو با مقام‌های امارت اسلامی ادامه خواهد داد و هم‌اکنون فقط کمک‌های بشردوستانه ارایه می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: