شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که مقام‌های امارت اسلامی افغانستان در نشست‌های بین‌المللی بی‌برنامۀ مشخص شرکت می‌کنند. آنان می‌افزایند که مقام‌های امارت اسلامی در نشست‌های بین‌المللی دارای آجندای/دستور کار مشخص نیستند و برنامۀ از پیش تعیین‌شده و کارآمد ندارند.

خپلواک زازی، از آگاهان سیاسی و روابط بین‌الملل می‌گوید که مقام‌های امارت اسلامی در نشست‌ها با مقام‌های کشورهای دیگر و نماینده‌‌گان سازمان‌های بین‌المللی نمی‌دانند روی چه مواردی بحث کنند و چه چیزهایی را در اولویت قرار دهند.

خپلواک زازی می‌افزاید: «پیش از این‌که روی مسایل خود را آگاه کنند و واضح بسازند که چه نیاز است و چه‌گونه باید عمل کنند، می‌روند و فقط می‌گویند که ما را به رسمیت بشناسید. این‌گونه به رسمیت شناخته نمی‌شوند. زمانی که بحث رسمیت‌شناختن به‌میان می‌آید، اولویت‌ها ایجاد می‌شود، برنامه ساخته می‌شود و به طرف مقابل به آن‌چه براساس آن تعامل می‌شود قناعت داده می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سیدباقر محسنی، از دیگر آگاهان سیاسی به این باور است که امارت اسلامی در درازای سال‌های گذشته درگیر جنگ بوده و تبحرشان در عرصۀ نظامی بیش‌تر از امور سیاسی‌ست. به گفتۀ آقای محسنی، به همین دلیل امارت اسلامی در زمینۀ روابط بین‌الملل با مشکلات جدی روبه‌روست و در مناسبات با کشورها نیز دچار مشکل می‌شود.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که هیأت امارت اسلامی افغانستان به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، هفتۀ گذشته برای گفت‌وگو با نماینده‌‌گان اروپا و آمریکا عازم دوحه، پایتخت قطر شد.

وزارت خارجۀ آمریکا گفته است که با مقام‌های امارت اسلامی دربارۀ مبارزه با تروریسم، کمک‌های بشری به افغانستان، وضعیت اقتصادی این کشور و خروج امن شهروندان آمریکایی و شهروندان افغانستان که با آمریکا کار کرده‌اند، گفت‌وگو می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما سخنگویان امارت اسلامی می‌گویند که توافق‌نامۀ دوحه، آزادسازی ذخایر پولی افغانستان و ادامۀ فعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا در افغانستان از موضوع‌های مورد بحث است.

گفت‌وگوهای امارت اسلامی با نماینده‌گان اروپا و آمریکا در دوحه روز گذشته آغاز شد. دیدارها با نماینده‌گان اروپا امروز جریان دارد و قرار است از فردا هیأت‌های امارت اسلامی و آمریکا برای دو روز دیگر به گفت‌وگوها ادامه دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: