جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه، دوم سنبله/شهریور) در نشست گروه جی‌۷ و نیز رهبران اتحادیۀ اروپا، سازمان ناتو و سازمان ملل متحد دربارۀ افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است. در این دیدار طرف‌ها گفته‌اند که مشروعیت دولت آینده در افغانستان با اقداماتش در برابر تعهدات بین‌المللی بسته‌گی خواهد داشت.

رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست با رهبران گروه جی‌۷، اتحادیۀ اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد دیدار کرده است. جو بایدن گفته که گفت‌وگوهای سازنده‌یی با این رهبران دربارۀ روند بیرون‌شدن و نیز هماهنگی و اتحاد روی‌کرد متحدان دربارۀ طالبان داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جو بایدن گفته است: «ما موافقت کردیم که مشروعیت هر دولت آینده به روی‌کردی که اکنون برای حفظ تعهدات بین‌المللی خود اتخاذ می‌کند، بسته‌گی دارد، از جمله جلوگیری از استفادۀ افغانستان به‌عنوان پایگاه تروریسم.»

از جانبی هم، رئیس‌جمهور آمریکا از تجدید تعهد این کشور به ارایۀ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اطمینان داده است.

با این حال، بایدن با ابراز نگرانی از خطر احتمالی داعش در میدان‌هوایی کابل گفته است: «بهتر است روند خروج هرچه زودتر انجام شود؛ زیرا هر روز این عملیات خطرات بیش‌تری را برای نیروهای ما به هم‌راه دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او خاطرنشان کرده است که تکمیل روند خروج از افغانستان تا ۳۱ آگست نیز بسته‌گی به هم‌کاری طالبان برای دادن اجازۀ ورود به میدان‌هوایی کابل دارد. جو بایدن افزوده است: «من از پنتاگون و وزارت خارجه خواسته‌ام تا برنامه‌های احتمالی را برای تنظیم زمان‌بندی در صورت ضرورت درخواست کنند.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: